Results 1 to 10 of 10

Thread: O Dreambox Dm800 hd παίζει ταινίες απο τον σκληρό του;

  1. #1

    O Dreambox Dm800 hd παίζει ταινίες απο τον σκληρό του;

    Υπάρχει τρόπος να παίξει O Dreambox Dm800 ταινίες που κατεβάσαμε από τον σκληρό του; εάν όχι υπάρχει εναλλακτική πρόταση;

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704
    οταν λες "ταινιες που κατεβασαμε απο τον σκληρο του" ? εννοεις ταινιες που εχεις περασει εκει μεσα? δυστυχως,αναλογα με το format της ταινιας,θα πρεπει να δοκιμασεις και καποιους players στον δεκτη.
    ενναλακτικη λυση,ειναι οι ταινιες στον σκληρο του pc και να τις streamαρεις με το vlc.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3
    Γιώργο Καλησπέρα
    "εννοείς ταινίες που εχεις περασει εκει μεσα? " Σωστά AVI με video DIVX/XVID
    ο player του δέκτη μου δεν τα παίζει αλλά κάποια στιγμή μου έβγαλε οτι λείπει το plugin του AVI για το gemeini το αλλά έψαξα και δεν το βρήκα .
    για το streamαρισμα με την καινούργια vercion του vlc σε windows 7 εχω πρόβλημα

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704
    για gemini δοκιμασε το plugin "jukebox" μηπως και τις παιξει.
    κι εγω σε windows7 με την τελευταια εκδοση του vlc ειμαι και δεν εχω κανενα προβλημα. ισως να φταιει η εκδοση του vlc που εχεις στον δεκτη.δοκιμασε αν θες καποιο απο τα patched του mfaraj που κυκλοφορουν κι εδω μεσα.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5
    οκ
    ευχαριστώ

  6. #6
    Προσπαθώντας να δουλέψω λίγο το θέμα που θέτει ο φίλος παρατήρησα ότι είναι δυνατόν να γίνει το αντίθετο. Να παρακολουθήσει δηλαδή κάποιος ταινία που έχει καταγραφεί από τον DB στο σκληρό του δίσκο σε πχ άλλη tv που δεν έχει πρόσβαση στον DB. Αυτό γίνεται ,με απλή αντιγραφή μέσω του DCC των 5 files που δημιουργεί ο DB, για κάθε εγγραφή σε εξωτερικό δίσκο. Η παρακολούθηση της ταινίας γίνεται μέσω του αποκωδικοποιητή για τη ψηφιακή τηλεόραση.
    Ευχαριστώ
    Cy67

  7. #7

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452
    Quote Originally Posted by cy67 View Post
    Προσπαθώντας να δουλέψω λίγο το θέμα που θέτει ο φίλος παρατήρησα ότι είναι δυνατόν να γίνει το αντίθετο. Να παρακολουθήσει δηλαδή κάποιος ταινία που έχει καταγραφεί από τον DB στο σκληρό του δίσκο σε πχ άλλη tv που δεν έχει πρόσβαση στον DB. Αυτό γίνεται ,με απλή αντιγραφή μέσω του DCC των 5 files που δημιουργεί ο DB, για κάθε εγγραφή σε εξωτερικό δίσκο. Η παρακολούθηση της ταινίας γίνεται μέσω του αποκωδικοποιητή για τη ψηφιακή τηλεόραση.
    Ευχαριστώ
    Cy67
    Ασφαλώς...
    Οποιοδήποτε media player (και οι ψηφιακοί δέκτες είναι στην πλειοψηφία τους) που σέβεται τον εαυτό του μπορεί να παίξει αρχεία .ts

    Εάν δεν θέλεις να τα επεξεργαστείς στον υπολογιστή σου μπορείς επιπλέον να "ξεφορτωθείς" τις διαφημίσεις και κομμάτια που δεν τα χρειάζεσαι ή γράφτηκαν κατά λάθος στην αρχή και στο τέλος, με τη χρήση των CutListEditor και MovieCut.
    Θα τα βρεις στο Menu-->Plugins-->Manage Extensions-->Recordings

  8. #8

    Απ: O Dreambox Dm800 hd παίζει ταινίες απο τον σκληρό του;

    και κάτι για το για πολλούς ενοχλητικό κόκκινο κουμπάκι που αναβοσβίνει κατα τη εγρσφή. Ρυθμίζεται μέσα απο το System utility --> LED manager (Nemesis2-4)

  9. #9

    Απ: O Dreambox Dm800 hd παίζει ταινίες απο τον σκληρό του;

    για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα κάτι σχετικά με τις avi ταινίες , έχοντας περάσει D.E 2.1 στο 800αρακι μου υπάρχει περίπτωση να τις παίξει (το δοκίμασα και μου ζητούσε gstreamer plugin) ή κάποιο άλλο image να έχει αυτή τη δυνατότητα ?

  10. #10

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,780
    Rep Power
    2484982

    Απ: O Dreambox Dm800 hd παίζει ταινίες απο τον σκληρό του;

    Δεν νομίζω.-

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dreambox DM800 HD PVR NO CA FOUND
    By npellas in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 46
    Last Post: 10-11-18, 12:18
  2. Πωλείται DREAMBOX DM800 HD SE CLONE
    By TERLACHJOHN in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 4
    Last Post: 11-05-16, 19:22
  3. dreambox DM800 HD PVR
    By eugene in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-15, 11:49
  4. dreambox DM800 HD
    By harisgr in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 32
    Last Post: 29-05-11, 20:52
  5. dreambox DM800 HD προβλημα
    By παντελης in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 10
    Last Post: 26-05-11, 23:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •