Results 1 to 8 of 8

Thread: Σεταρισμα πιατου με μοτερ και διπλα dvb-s2 tuners

  1. #1

    Σεταρισμα πιατου με μοτερ και διπλα dvb-s2 tuners

    μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να σετάρω τα 2 DVB-S2 tuners στον νεο μου dreambox 7020HD?
    δεν είχα ποτέ δέκτη με διπλό dvb-s2 tuners και έχω απορίες...
    έχω ένα πιάτο με μοτέρ και φυσικά ένα κολλόδιο που έρχεται στο σαλονι...το βάζω πάνω στο Α η στο Β tuner?
    θέλω για παράδειγμα να βλέπω novacinema1 και να γράφω ΑΝΤ1 αλλά μου πεταει σφάλμα tune fail?γιατι?πρεπει να βάλω και άλλο καλώδιο πάνω στο ελεύθερο tuner και πως?

  2. #2

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Σεταρισμα πιατου με μοτερ και διπλα dvb-s2 tuners

    Για να μπορείς να έχεις εντελώς ανεξάρτητες εγγραφές, θα πρέπει να κατεβάσεις δεύτερο καλώδιο προς το δεύτερο tuner.
    Διαφορετικά περιορίζεσαι ως προς το εύρος των συχνοτήτων στις οποίες ανήκουν τα κανάλια που "βλέπουν" τα δύο tuners ταυτόχρονα...

    Τώρα που έχεις ένα καλώδιο, μπορείς να το βάλεις σε όποιο tuner θέλεις και να το σετάρεις αναλόγως, ωστόσο θα μπορείς να κάνεις εγγραφή και ταυτόχρονα να βλέπεις μόνο κανάλια που ανήκουν στην ίδια συχνότητα.

  3. #3

    Απ: Σεταρισμα πιατου με μοτερ και διπλα dvb-s2 tuners

    ευχαριστω για την απαντηση...
    αν βαλω ενα splitter με 2 εξοδους και μια εισοδο θα υπαρχει προβλημα με τα DC ρευματα? μπορει να καψω κατι?

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Σεταρισμα πιατου με μοτερ και διπλα dvb-s2 tuners

    αν βαλεις ενα splitter? εναν διακλαδωτη 1/2 εννοεις φανταζομαι!
    λοιπον φιλε μου,ο δορυφορικος δεκτης και το lnb,λειτουργουν σε 4 τροπους ας πω. vertical low-vertical hi-horizontal low-horizontal hi. οπου vertical ειναι η καθετη πολωση και λειτουργει με 13volt που στελνει ο δεκτης σου,horizontal η οριζοντια 18 volt, low ειμαστε κατω μπαντα (ο δεκτης δεν στελνει 22khz) hi πανω μπαντα (ο δεκτης στελνει 22khz). σε καθε περιπτωση,ενα απλο lnb,μπορει να στειλει μονο εναν συνδιασμο μπαντας -πολωσης στον δεκτη.σχετικα με το splitter που λες τωρα,αν τωρα εσυ διαλεξεις να δεις ενα καναλι καθετης πολωσης (13v) και ας πουμε να γραψεις ενα αλλο οριζοντιας (18volt) τοτε το lnb σου θα λειτουργησει με την μεγαλυτερη ταση και δεν θα μπορεις να δεις το καναλι της καθετης.η μονη λυση στο προβλημα σου,ειναι ενα twin lnb και 2 ανεξαρτητα καλωδια.σε διαφορετικη περιπτωση,με ενα απλο lnb και ενα καλωδιο,δινεις loop στο δευτερο tuner και στο tuner setup το οριζεις ως "loop through tuner a" και δεσμευεσαι οτι αν βλεπεις η γραφεις ενα καναλι και θες αλλο ενα,τοτε αυτο θα πρεπει να ειναι απο την ιδια μπαντα-πολωση.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Απ: Σεταρισμα πιατου με μοτερ και διπλα dvb-s2 tuners

    Quote Originally Posted by konakihotel View Post
    θέλω για παράδειγμα να βλέπω novacinema1 και να γράφω ΑΝΤ1
    file mou kalispera diavase ligo tous kanones tou forum...xrisimopoihse kapoio allo paradeigma gt einai adunaton outosiallos na kaneis eggrafh se ayta ta kanalia me ton dekti pou exeis...:cool:

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Σεταρισμα πιατου με μοτερ και διπλα dvb-s2 tuners

    Δημο ως παραδειγμα πιστευω το χρησιμοποιησε ο φιλος! το αστειο στην υποθεση,ειναι οτι τα 2 καναλια ειναι στη ιδια συχνοτητα και εαν γινοταν σωστα το setup στο tuner,τοτε θεωρητικα θα γινοταν αυτο,αλλα πρακτικα θα κλειδωνε η καρτα!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    Απ: Σεταρισμα πιατου με μοτερ και διπλα dvb-s2 tuners

    Προφανώς σε παράνομη θέαση αναφέρεται ο φίλος (surf lock 1).

  8. #8

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Σεταρισμα πιατου με μοτερ και διπλα dvb-s2 tuners

    Δε νομίζω ότι το ερώτημα του φίλου έρχεται σε σύγκρουση με τους κανονισμούς του φόρουμ.
    Δεν υπονοεί ντε και καλά παράνομη δραστηριότητα αφού αυτό που ζητάει γινόταν άνετα μέχρι πρόσφατα (πριν το SL1) σε όλες τις ελεύθερες κάρτες. Στη δική μου ακόμα και τώρα μπορεί να συμβεί, αλλά φυσικά μετά από λίγο θα κλειδώσει λόγω SL1...

    Θεωρώντας λοιπόν ότι ο φίλος μας έχει ελεύθερη κάρτα (σε κάθε άλλη περίπτωση κόβεται η κουβέντα εδώ) δυστυχώς αυτό που ζητά δεν γίνεται για δύο κανάλια του πακέτου της nova.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δέκτης Edision OS mini με 2 δορυφορικά tuners
    By Serafeim Karakostas in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 3
    Last Post: 04-02-17, 11:54
  2. new dream elite and usb tuners
    By vkalfas in forum Images Dm800
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-11, 14:24
  3. usbTuner (multiple tuners on dm800) ipk package
    By Helios in forum Images Dm800
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-11, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •