Results 1 to 10 of 10

Thread: DM800HD estar V3

  1. #1

    DM800HD estar V3

    Καλως σας βρήκα καταρχην!πριν ενα μηνα πηρα εναν κλωνο 800hd Taivan απο οτι μου ειπε ο εμπορος.Μετα απο ψαξιμο(αρχαριος) βρηκα οταν πηγα να τον φλασαρω οτι εγραφε στο webinterface του Bootloader version: Dreambox Second Stage Loader BUILD #76, built 20100419 .Εχω στα χερια μου μονο το image που φοραγε (απο τον εμπορο),(estar_Newnigma2-dm800-sim1.0-76.nfi)ετσι ωστε αν θα κανω καμια 'πατατα' να τα περναω ολα απο την αρχη.Να προσθεσω ακομα οτι ,οταν τον ανοιξα και ειδα την sim του,εγραφε πανω της "estar SIM V3.0".
    Θελω να ρωτησω:
    ποιο image μπορω να βαλω?
    μπορω να του κανω update το Bootloader πχ σε 82 ή 84 και πως?
    και τελος οποιο image και να ειναι αυτο που θα βαλω,πρεπει να το κανω convert με το EstarDreamConverter και μετα να το περναω?
    ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια.

  2. #2

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,781
    Rep Power
    2484982

    Απ: DM800HD estar V3

    Καλωσόρισες στην παρέα μας.-

    Φίλε μου προσωπικά δεν έχω τεστάρει δέκτη με αυτή την sim.-
    -Σίγουρα κάποιος θα τον έχει δουλέψει και θα μπορέσει να σε βοηθήσει.-
    -Για δες εδώ, ίσως να βοηθηθείς (υπάρχει και ο converter που αναφέρεις για να τον κατεβάσεις)

    http://starview-6.info/?p=1048

  3. #3

    Απ: DM800HD estar V3

    Σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου korn.Με βοηθησε αρκετα η απαντηση σου!
    μετα απο ψαξιμο βρηκα και αυτο:
    estar SIM card V3.0 for 800 is released

    ● estar SIM card has 99% similarity of the original SIM card because of high technique.

    ● Protected plugins can work properly with estar SIM card as with the original SIM card.

    ● It's very convenient to use: you can downloade any other DM800 images from any other websites, and convert them into estar images with EstarDreamConverter program, and then install estar images to your DM800.

    Now please download EstarDreamConverter and tutorials from our website, and start enjoying your happy journey!

    απο τα παραπανω καταλαβαινω οτι απλοποιουνται τα πραγματα,δηλαδη βρισκω οποιο image θελω και συμφωνα με την estar
    (Supported Images
    The original DM800 images with second stage loader #74, #75, #76 , #82 and 84#) το μετατρεπω σε estar, το περναω και ο Θεος βοηθος...
    Θα παρω ενα RS232 null καλωδιο (για να μην δω παλι στην οθονη 'error no CI found'...) θα περασω ενα image και θα ενημερωσω.
    Και παλι ευχαριστω!

  4. #4

    Απ: DM800HD estar V3

    μπορουμε να περασουμε ενα οποιοδήποτε ιματζ κ ας ειναι κ για κλωνο με σιμ φερραρι?αφου το μετατρεψουμε πρώτα βέβαια σε estar?η πρεπει να ειναι ιματζ για αυθεντικο dream?

  5. #5

    Απ: DM800HD estar V3

    Τα κατάφερα! Πηρα ενα τυχαιο image απο εδω μεσα,συγκεκριμενα το (Nemesis2.2-dm800-e2-OE(1.6)_25-02-2011-18-45.nfi) το μετετρεψα με τον converter της estar, δηλ. (estar_Nemesis2.2-dm800-e2-OE(1.6)_25-02-2011-18-45.nfi), το περασα με ethernet και ιδού! bootloader 82 και το νεο image τρεχει πλεον στον δεκτη μου!
    Τελικα αδικα δυσανασχετούσα για την sim...
    Ξεκιναω δοκιμες....

  6. #6

    Απ: DM800HD estar V3

    Πέρνα και πιο καινούριο με bootloader 84!

  7. #7

    Απ: DM800HD estar V3

    καμμια απάντηση στο ερωτημα #4?

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: DM800HD estar V3

    Quote Originally Posted by marinos View Post
    καμμια απάντηση στο ερωτημα #4?
    η απαντηση μου,δεν ειναι επιβεβαιωμενη,μονο ενας φιλος που εχει τον δεκτη και εχει κανει τις οποιες μετατροπες μπορει να απαντησει σιγουρα.
    εγω λοιπον φανταζομαι-υποθετω,οτι το εργαλειο αυτο (η ομαδα e-star) εχει σπασει τον κωδικα της dream και μετατρεπει το γνησιο λογισμικο σε e-star.το ferrari,η το 2.01 ειναι βασισμενα σε αλλο κωδικα (με την ιδια λογικη οπως η e-star) και θα πρεπει να περαστει ο κωδικας της ferrari kai 2.01 στο tool. (οι χακερ,να χακαρουν τους χακερ δηλαδη).
    τωρα...αν καποιος φιλος εχει κανει τετοια μεταροπη και τα παραπανω συμπεριλαμβανονται στο tool,ας το γραψει εδω.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    Απ: DM800HD estar V3

    Αγαπητε φιλε georgeflu ,μολις περασα με την παραπανω διαδικασια το image: Ferrari-SSL82F-newnigma2-release-dm800-v3.2.2.nfi (δηλ. estar_Ferrari-SSL82F-newnigma2-release-dm800-v3.2.2.nfi) και δουλευει μια χαρα (παντα βεβαια σε sim estar V3.0)!Τα συμπερασματα δικα σας...

  10. #10

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: DM800HD estar V3

    δεν υπαρχουν συμπερασματα! αφου το εκανες και δουλευει...ενα ειναι το συμπερασμα,γινεται. αυτο που ειχα πει εγω ηταν απλα μια θεωρια που δεν ισχυει φυσικα,αφου εσυ το εκανες πραξη.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DM800se HD Clone Images Ο.Ε. 2.0 estar sim
    By korn in forum Images DM800SE
    Replies: 34
    Last Post: 31-10-23, 02:13
  2. Satdreamgr-4.0-gst1-Estar Sim-DM800se
    By korn in forum Images DM800SE
    Replies: 5
    Last Post: 13-02-19, 20:27
  3. Replies: 0
    Last Post: 01-11-17, 09:18
  4. satdreamgr image sim eStar
    By salvatore.a in forum Images DM800SE
    Replies: 5
    Last Post: 04-12-14, 22:06
  5. DM800 Clone Patched Images for eStar sim
    By korn in forum Images Dm800
    Replies: 0
    Last Post: 17-05-11, 07:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •