Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Αποριες για Vu+Uno

  1. #1

    Exclamation Αποριες για Vu+Uno

    Καλημερα..
    Εδω και 15 ημερες εχω αγορασει το συγκεκριμενο δεκτη και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τις δυνατοτητες του.
    Αντιμετωπιζω ομως κανα δυο θεματακια...
    Πρωτον,ο δεκτης απο μονος του,ειτε ειναι σε λειτουργια ειτε σε αναμονη,μετα απο 2 ωρες χωρις ''δραστηριοτητα'' κανει μονος του τερματισμο.Θελω να μου πειτε πως να το αλλαξω και να μην κλεινει μονος του χωρις λογο.
    Δευτερον,ολα τα καναλια με aspect ratio 16/9,δεν τα δειχνει με κομμενα τα ακρα με αποτελεσμα η εικονα να φαινεται σαν zoomαρισμενη και ελαφρως παραποιημενη ενω δεν μου δινει την δυνατοτητα χειροκινητης αλλαγης.
    Για τα παραπανω εχω ''φαει'' ατελειωτες ωρες ψαξιματος χωρις αποτελεσμα...Παρακαλω,βοηθηστε!@#$%^&

    Y.Γ.
    Υπαρχουν καποια καναλια με υποκαναλια μεσα τους.Στους DM εμπαινες με το πρασινο.Στον VU+ με πιο κουμπι?

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Αποριες για Vu+Uno

    καλησπερα φιλος!
    το πρωτο θεματακι...μηπως εχεις ενεργοποιημενο shut down timer? menu/blackholeshutdown (αν εχεις BH image)/setup timer και δες αν ειναι καπως ετσι οι ρυθμισεις σου

    αν το κοκκινο κουμπι δεν εχει επιλογη "enable timer" τοτε το εχεις ηδη ενεργοποιημενο και λογικα θα πρεπει να λεει "disable timer"
    το δευτερο που ρωτας για την εικονα,εχεις 16/9 tv και αντιμετωπιζεις αυτο το προβλημα?
    δοκιμασε να πας menu/setup/system/av settings και κανε τις ρυθμισεις καπως ετσι


    για το τριτο...στους dm? αν ηταν enigma2,τοτε δεν εχει αλλαξει τιποτα,παλι το ιδιο πρεπει να συμβαινει (αλλα απ οτι θυμαμαι με πρασσινο σου βγαζει λιστα δορυφορων),αν ηταν enigma1...επειδη εχει αρκετο καιρο πλεον να πιασω δεκτη με e1,αν μπορεσεις να βοηθησεις λιγο παραπανω να καταλαβω ακριβως τι ηταν αυτο (πχ ποια καναλια ηταν αυτα,με ποιο image πατουσες το πρασσινο κουμπι κλπ).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Αποριες για Vu+Uno

    Για το (1) κανω ακριβως τις ρυθμισεις που δειχνεις αλλα δεν τις ''κραταει''.Ενω τον απενεργοποιω μολις ξαναμπαινω φαινεται ενεργοποιημενος.Κατεβασα και τo electro plugin ,τι ρυθμισεις να βαλω?Μηπως φταει το skin?Να φορτωσω αλλο?
    Για το (2) εβαλα κλιμακωση και στα 2 αλλα τιποτα...Μηπως θελουν update oi drivers?

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Αποριες για Vu+Uno

    το electro power plugin το ειχες και νωριτερα (οταν εκανες την πρωτη ερωτηση) κατεβασμενο? αν ναι,τοτε αυτο ειναι που θετει τον δεκτη σε αναμονη (και αν δεν κανω λαθος,αυτη ειναι η δουλεια του). με το skin δεν εχει καμια απολυτος σχεση!
    για το δευτερο...δε νομιζω να ειναι θεμα drivers,γιατι εμενα με blackhole 1.6.6 και με τις πιο πανω ρυθμισεις μου τα δειχνει κανονικα.αφου βαλεις την κλιμακωση πατας φανταζομαι πρασσινο κουμπι για να αποθηκευσει ετσι?επισης ριξε και ενα ματι την tv σου,αν ειναι σωστα ρυθμισμενο το format της εικονας!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Απ: Αποριες για Vu+Uno

    οχι...μετα το κατεβασα.ποιες ρυθμισεις πρεπει να εχει το electro power plugin?

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Αποριες για Vu+Uno

    δεν ξερω φιλε μου,δεν το ειδα ποτε αυτο το προσθετο,αλλα και αυτο ειναι για να σβηνει τον δεκτη και οχι για να τον κραταει αναμενο (το αντιθετο απο αυτο που θες να κανεις). απ οτι ειδα παντως,εγραψες οτι "κανεις" τις ρυθμισεις οπως αυτες στην φωτο,αρα μαλλον εχεις ενεργοποιημενο το sleep timer.ψαξε εκει λιγο,κανε τις ρυθμισεις,σωσε-βγες και κανε κατευθειαν επανεκκινηση enigma και δες αν εχει κρατησει τις ρυθμισεις!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Απ: Αποριες για Vu+Uno

    δυστυχως οχι..κανενα απο τα 2 προβληματα δεν λυθηκε...
    Μηπως ειναι ατελεια της ΒlackHole 1.6.6?

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Αποριες για Vu+Uno

    δεν εχω δοκιμασει το 1.6.6 ακομα,αλλα δεν ειδα να γραφεται καπου στα εξωτερικα και το εν λογο προβλημα.δοκιμασε να ξαναφλασαρεις τον δεκτη,χωρις μετα να πειραξεις καποιες απο τις ρυθμισεις,εκτος απο αυτες του scale για το φορματ της εικονας (και να θυμασαι παντα βημα-βημα τι πειραξες μεχρι και το πιο ασημαντο)! αν σου ξανακανει τα ιδια,δοκιμασε μετα καποιο παλαιοτερο να δεις.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    Απ: Αποριες για Vu+Uno

    Αμ δε που θα ξαναφλασαρει τοv δεκτη!!! ειναι ευκολο νομιζετε?
    Γεια σας και παλι παιδια ναμαι κ εγω με τον καινουργιο δεκτη εδω και 3 μηνες!!αψογος!!!
    λοιπον να επανελθω. πιστευω οτι κατι παιζει με την 1,6,6. εμενα ξερετε τι μου κανει? δεν μ'αφηνει να κανω αναβαθμιση...... μη γελατε! δοκιμασα να περασω pli κανονικα με το στικακι (στικακι οκ με προηγουμενες αλλαγες λογισμικου ) οπως επισης και την original απο το site της ετερειας αλλα ..............πα.....λα!το μηχανημα κανει κανονικα booting σε blackhole!! παω και σε φιλο με ιδιο μηχανακι δοκιμαζουμε στο δικο του αλλαζοντας 4 στικακια και εκει το ιδιο!! βεβαια δεν με χαλαει η blackhole αλλα βρε παιδι μου γιατι να μη κανει αναβαθμιση σε αλλο image!!!οποτε λεω εγω τωρα μηπως οι μαγκες κανανε τιποτε μετην συγκεκριμενη βερσιον 1,6,6 ? αυριο θα δοκιμασω με null modem!!

  10. #10

    Απ: Αποριες για Vu+Uno

    Λοιπον παιδια καταρχην καλησπερα και παλι. μου φενεται οτι κατι δεν παει καλα με την 1.6.6! Απο τις 22,30 προσπαθω να περασω με το utils και null αλλο λογισμικο ακομα και μανισιο και τιποτα!! ο δεκτης δεν φορτωνει τιποτα!!!ολη η ακολουθια γινεται κανονικα σαν να φορτωνει αλλα μετα το reboot εχω παλι blackhole!!! φιλε giokan δοκιμασες εσυ η καποιος αλλος βρε παιδια να φλασαρει τον δεκτη μετα την 1.6.6 ? καμμια ιδεα γιατι τα πηρα στο κρανιο τωρα!!
    παντως θα μπω στο φορουμ τους και θα τους βρισω για τα καλα και μαλιστα στην γλωσσα τους γιατι την κατεχω καλα!!!
    ναστε ολοι καλα περιμενω βοηθεια!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •