Results 1 to 3 of 3

Thread: Αγγίζουν τους ληστές με τα καλάσνικοφ

  1. #1

    Αγγίζουν τους ληστές με τα καλάσνικοφ





    Τρεις Αλβανοί ανακρίνονται για σωρεία ληστειών στην νοτιοανατολική Αττική. Η αστυνομία ερευνά το εάν είναι οι ίδιοι οι οποίοι είχαν μπει σε σπίτι στη Γλυφάδα και κάποιος από αυτούς βίασε νεαρή μητέρα.





    Στα χέρια της ΕΛΑΣ έπεσαν τρεις Αλβανοί οι οποίοι φέρεται ότι συμμετείχαν σε συμμορίες και έκαναν ληστείες με την απειλή καλάσνικοφ.


    Κατά την ΕΛΑΣ μάλλον είναι η συμμορία με τα καλάσνικοφ που είχε γίνει ο φόβος των προαστίων.


    Σύμφωνα με πληροφορίες, οι προσαχθέντες συμμετείχαν και στην ληστεία στις 27 του Σεπτεμβρίου, κατά την οποία είχε κακοποιηθεί σεξουαλικά μητέρα ανήλικων διδύμων στη Γλυφάδα.


    Οι δράστες φέρεται ότι εισέβαλαν στα σπίτια τις νύχτες και αφού απειλούσαν και έδεναν τους ιδιοκτήτες τους, άρπαζαν χρήματα και χρυσαφικά.


    Επίσης εντοπίστηκε ΙΧ μάρκας Μερσεντές το οποίο είχε κλαπεί μετά την ληστεία σε σπίτι στη Γλυφάδα.


    Μέσα στο αυτοκίνητο βρέθηκαν ένα πιστόλι των εννέα χιλιοστών με μία σφαίρα στη θαλάμη και άλλες επτά σφαίρες στη γεμιστήρα.


    πηγη

  2. #2

    Στη δημοσιότητα η ταυτότητα και οι φωτογραφίες των ληστών με





    Τα στοιχεία που προέκυψαν από την προανάκριση και τις έρευνες καθώς και τις φωτογραφίες των συλληφθέντων για τις ληστείες με τα καλάσνικοφ δημοσίευσε την Τρίτη η ΕΛΑΣ.





    Η εξάρθρωση της σπείρας ήταν το αποτέλεσμα της συντονισμένης προσπάθειας της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Νοτιοανατολικής Αττικής και της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Εγκλημάτων κατά Ζωής και Ιδιοκτησίας της Ασφάλειας Αττικής.


    Σύμφωνα λοιπόν με τα δημοσιευμένα στοιχεία, τα μέλη της εγκληματικής οργάνωσης από την Αλβανία, εδώ και ένα εξάμηνο έμπαιναν σε σπίτια βραδινές ή πρώτες πρωινές ώρες, είτε από ανασφάλιστες μπαλκονόπορτες και κυρίες εισόδους είτε παραβιάζοντας τις.


    Δείτε εδώ τις φωτογραφίες των δραστών


    Στη συνέχεια αφαιρούσαν χρήματα, τιμαλφή, κινητά τηλέφωνα, ηλεκτρονικά – ηλεκτρικά είδη και οχήματα.


    Τουλάχιστον 14 οχήματα είχαν κλέψει και τα οποία τα χρησιμοποιούσαν κυρίως για τη διαφυγή τους.


    Όπως προέκυψε από την έρευνα, τα μέλη δρούσαν με διαφορετική σύνθεση κάθε φορά, έχοντας καλυμμένα τα χαρακτηριστικά τους και κυρίως στα νότια προάστια, Γλυφάδα, Ηλιούπολη, Άλιμο, Αργυρούπολη, Κορωπί, Παλαιό Φάληρο, Βούλα.


    Ωστόσο, εξιχνιάσθηκαν ληστείες σε σπίτια στου Παπάγου και στην Αγία Παρασκευή.


    Σε μία περίπτωση είχαν μπει σε ένα κοσμηματοπωλείο στην περιοχή της Ηλιούπολης και αφαίρεσαν κοσμήματα αξίας 80.000 ευρώ.


    Από τα μέχρι τώρα στοιχεία, έχουν εξιχνιασθεί 23 ληστείες, με την χρήση Καλάσνικοφ, πιστολιών και μαχαιριών, εκ των οποίων οι έξι έγιναν στη Γλυφάδα, πέντε στον Άλιμο, τρεις στην Ηλιούπολη, μία στον Άγιο Δημήτριο, μία στη Βούλα, μία στην Αργυρούπολη, μία στο Κορωπί, τρεις στο Παλαιό Φάληρο, μία στου Παπάγου και μία στην Αγία Παρασκευή
    Συνολικά συνελήφθησαν έξι άτομα, ενώ αναζητούνται άλλοι δύο, άγνωστοι μέχρι στιγμής.


    Από τους συλληφθέντες, οι πέντε είναι αλβανικής καταγωγής και η έκτη, είναι μία δεκαεξάχρονη Ελληνίδα.


    Πρόκειται για τους:


    Α. Π. 21 ετών, κάτοικος του Νέου Κόσμου


    Ε. Μ., 20 ετών, κάτοικος Παγκρατίου


    Ε. Μ., 15 ετών, κάτοικος Παγκρατίου


    Ε. Π., 24 ετών, κάτοικος Νέου Κόσμου


    Σ. Μ., 22 ετών, κάτοικος Νέου Κόσμου


    Σύμφωνα με την ΕΛΑΣ, οι φωτογραφίες των πέντε αλλοδαπών δίνονται στη δημοσιότητα, κατόπιν σχετικής διάταξης του Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών, προκειμένου να βοηθήσουν στις έρευνες για τον εντοπισμό και άλλων κρησφύγετων ή διαμερισμάτων διαμονής, καθώς και για την περίπτωση αναγνώρισής τους από τυχόν άλλα θύματα.


    πηγη

  3. #3

    Καταθέσεις σοκ από τα θύματα των ληστών με τα καλάσνικοφ

    Ψύχραιμους και κυνικούς χαρακτηρίζουν τους ληστές με τα καλάσνικοφ, οι γυναίκες-θύματά τους. Η εισβολή, οι απειλές και η σεξουαλική κακοποίηση. Τι είπε η 47χρονη από την Ηλιούπολη στην αστυνομία






    Συγκλονίζουν οι καταθέσεις των γυναικών-θυμάτων των λεγόμενων ληστών με τα Καλάσνικοφ που απολογούνται την Παρασκευή για σωρεία κακουργημάτων, όπως προκύπτει από τη δικογραφία που σχηματίστηκε για την υπόθεση.

    Οι γυναίκες που κακοποιήθηκαν σεξουαλικά από τους νεαρούς κατηγορούμενους φαίνεται να περιγράφουν στους αστυνομικούς τους δράστες ως ανθρώπους ψύχραιμους και κυνικούς που έπιναν χυμούς και κάπνιζαν τσιγάρα πριν μαζέψουν τη λεία τους και φύγουν.
    Ανατριχιαστική είναι η περιγραφή, της 47χρονης γυναίκα από την Ηλιούπολη που ξύπνησε από τους θορύβους που έκαναν οι ληστές μέσα στο καθιστικό του σπιτιού της.


    "...σκεπάστηκα με τα σεντόνια για να μην καταλάβουν πώς είμαι ξύπνια και έκανα πως κοιμόμουν. Μπήκαν στο δωμάτιό μου και άνοιξαν τις ντουλάπες. Πάνω από το κρεβάτι είχα μια ντουλάπα και ο ένας με πάτησε προκειμένου να την ανοίξει. Τότε έβγαλα μια δυνατή κραυγή και κατάλαβαν πως είμαι ξύπνια. Με απείλησαν με μαχαίρι, με ρωτούσαν πού είναι το αμάξι. Απαντούσα πως δεν έχουμε αυτοκίνητο.

    Αυτός με το μαχαίρι έδειξε προς το δωμάτιο του γιου μου και με ρώτησε τι είναι εκεί. Όταν του είπα, αυτός απειλητικά μου είπε ''ή τα λεφτά ή το γιο σου''. Τους υπέδειξα ένα φάκελο με λεφτά στο σακάκι του άνδρα μου. Αφού τα πήρε είπε ''αφού κάναμε καλό μπάζο να το γλεντήσουμε''. Ήρθε προς το κρεβάτι, με έπιασε από τους ώμους και με έσπρωξε στο προσκέφαλο του κρεβατιού με αποτέλεσμα να χάσω τις αισθήσεις μου. Όταν συνήλθα είδα ότι ήταν περίπου πέντε τα ξημερώματα, βρισκόμουν γυμνή πάνω στο κρεβάτι μου...".


    Μια 33χρονη γυναίκα, θύμα ασέλγειας των κατηγορουμένων, που μπήκαν στο σπίτι όπου έμενε με τον άντρα και τα δύο της παιδιά, στη Γλυφάδα, περιέγραψε στους αστυνομικούς όσα πέρασε με τους δύο από τους κατηγορουμένους αφού έκλεισαν την οικογένειά της στην κρεβατοκάμαρα.


    Τα ήξερε όλα η 16χρονη



    Οι νεαροί -εκτός από δύο- ομολόγησαν στους αστυνομικούς τη δράση τους.


    "Παραδέχομαι τη συμμετοχή μου σε κάποιες ληστείες. Μου έδιναν 200-300 ευρώ για τη συμμετοχή μου. Όμως για μια ληστεία στου Παπάγου πήρα μόλις 5 ευρώ γιατί η λεία δεν ήταν μεγάλη" είπε ένας από αυτούς


    Η 16χρονη κατηγορουμένη στην υπόθεση παραδέχεται πως γνώριζε ότι ο φίλος της και οι άλλοι έκαναν ληστείες και αναφέρει πως τα οπλοβολυβόλα τα προμηθεύονταν από κάποιον στη Λούτσα.


    Ένας άλλος, 20χρονος, περιέγραψε με ψυχραιμία όσα έγιναν στο σπίτι στη Γλυφάδα με τη γυναίκα και τους συνεργούς του και ανέφερε πως από εκεί πήραν τη Μερσεντές.


    πηγη

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •