Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Newnigma-2 με GXI και tuner redi pc100 σε dm800 sim 2.01

  1. #1

    Newnigma-2 με GXI και tuner redi pc100 σε dm800 sim 2.01

    Γειά σας παιδιά,το προβλημα που εχω ειναι καπως παραξενο,εαν μπορει καποιος να βοηθησει γιατι εχω φαει ωρες ατελειωτες και σπαζοκεφαλιας και ακρη δεν εβγαλα.
    Σε dm800 clone sim 2.01 bootloader 82 εχω περασει ολα τα newnigma απο την 3.14 εως και την 3.22 μετα περασα το αρχειο,usbtuner_0.4.3b_dm800.ipk για το crypto redi pc 100 και το αναγνωριζει,λαμβανω τα καναλια τα επιγεια ολα καλα εως εκει ,μετα προσπαθω να κανω εγκατασταση το GXI5 newnigma2 απο το newmenu 3 sτα downloads παει να κανει install..και κρασαρει ο δεκτης,
    το παραδοξο ειναι οτι εαν δεν περασω τους drivers για το redi pc usbtuner_0.4.3b_dm800.ipk to GXI5 skin newnigma2 γινεται κανονικα install αλλα μετα δεν δεχεται τους usbtuner_0.4.3b_dm800.ipk drivers και κρασαρει ξανα ο δεκτης,εαν καποιος μπορει να βοηθησει τοy ειμαι ευγνώμων γιατι εχω κανει ατελειωτες δοκιμες με σχεδον ολα τα newnigma και διαφορα dvb modules
    για dm800 clone,ευχαριστω.

  2. #2
    Τι περίεργο πρόβλημα! Είχα κανονικά newnigma πάντα με GXI και δεχόταν κανονικά τους drivers! Ανέβασε το crashlog να το δω! Άλλο πακέτο στο κάνει κανονικά εγκατάσταση?

  3. #3

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267
    Τους drivers τους περνάς χειροκίνητα?,

    αν ναι ανέβασε τους εδώ να δούμε,εννοώ τo αρχείο .ipk
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  4. #4
    ευχαριστω για το ενδιαφερον, φιλε mcelliot_g το crashlog δεν γνωριζω πως το βρισκω ,φιλε devilcosta οι drivers οπως εγραψα δεν τους δεχεται μετα την αλλαγη skin σε GXI5,πριν δουλευουν κανονικα οι drivers ειναι http://www.satdreamgr.com/forum/down...do=file&id=446 απο εκει κατεβασα τους usb tuner crypto redi pc100.
    βοηθεια παιδια και ευχαριστω

  5. #5

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267
    Αν κατάλαβα καλά δεν μπορείς να εγκαταστήσεις και τα δυο αρχεία, αν εγκαταστήσεις τους drivers δεν μπορείς να εγκαταστήσεις το skin, και αντίστροφα?

    Αν είναι έτσι δοκίμασε με τον τρόπο πιο κάτω
    ..............................................................................................................................................
    Κανεις εγκατάσταση το image

    Περνα τους drivers

    Μετά το NewMENU

    Με ftp περνα το αρχείο του skin σε tar.gz πιο κάτω στο /tmp του δεκτη και εγκατέστησε το από το Newmenu /Διαχείριση Αρχείων/Εγκατάσταση Αρχείου από το /tmp

    Κανε restart enigma και επέλεξε το skin του Ηλία,χρειάζεται να το κανεις από την άρχει όπως γράφω πιο πάνω μήπως και βρούμε τι δημιουργεί το πρόβλημα

    Download gxi5-newenigma.tar.gz from Sendspace.com - send big files the easy way
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  6. #6
    φιλε το κανω και σε λιγο θα σου απαντησω, ευχαριστω

  7. #7
    φιλε ακου το εχω κανει,και που εχω φτασει.εκανα εγκατασταση απο την αρχη το newenigma2.εκανα εγκατασταση τους drivers κατεβασα και εκανα εγκατασταση το newmenu,εβαλα το αρχειο που μου εστειλες στο temp οπως ηπες πηγα μεσα απο το newmenu για εγκατασταση και γραφει tar write error no space left on device
    tar write broken pipe,
    θα τρελαθω τι να πω,,ευχαριστω ξανα

  8. #8

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267
    Έχεις πρόβλημα χώρου εγκατάστασης εδώ, λογικά δεν θα έπρεπε με αυτά που εγκατέστησες δεν έχω κλώνο,αλα ίσος τo newenigma δεν διαβάζει σωστά την μνήμη στους κλώνους, δεν μπορώ να σου πω, μονο κάποιος φίλος με κλώνο και newenigma μπορεί να μας πει αν έχει συναντήσει αυτό τo πρόβλημα
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  9. #9
    Σ αυτό το στάδιο όπως είσαι και εφόσον έχεις διαθέσιμο χώρο δοκίμασε να περάσεις το skin χειροκίνητα με ftp (κάνε extract στο pc σου το gxi5-newenigma.tar.gz το usr φάκελο που θα αποσυμπιέσεις να το στείλεις στο root του dm800) να δεις μήπως δουλέψει έτσι

  10. #10
    εyχαριστω παντως,αν καποιος γνωριζει κατι θα ηθελα μια βοηθεια εαν και πιστευω οτι οτι το gxi5 ειναι το προβλημα δεν πρεπει σε κλωνους με newnigma να δουλευει σωστα και το λεω αυτο γιατι με καποια σκιν που κατεβασα αργοτερα τα δεχτηκε και μετα και τους drivers και διαφορα αλλα.Μαλλον εχει προβλημα το SKIN GXI5 σε dm800 sim2.01

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ζητείται tuner για κλωνο dm800 sim2.1
    By satlover1 in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 0
    Last Post: 16-09-19, 12:28
  2. προβλημα tuner σε DM800 HD CLONE
    By alejandros1967 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 25
    Last Post: 23-02-14, 13:04
  3. TV Tuner DVB-T Crypto Redi 50
    By abiosys in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 29
    Last Post: 03-07-12, 12:08
  4. Replies: 18
    Last Post: 08-02-12, 17:38
  5. DVB-T USB tuner for DM800
    By jkatsima in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 3
    Last Post: 21-11-11, 09:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •