Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 11 to 20 of 48

Thread: Πρόβλημα με την ημερομηνία

  1. #11
    Περίεργο, το skin όπως και κάθε skin καλεί ό,τι έχει το enigma2, δεν χρησιμοποιεί δικιά του ώρα! Με λίγα λόγια δεν μπορεί να επηρεάσει την ημερομηνία! Μήπως το πρόβλημα δημιουργείται στην επανεκκίνηση του enigma2?

  2. #12
    Να διευκρινίσω πως αν διορθώσεις την ημερομηνία θα ξανά χαθεί σε full επανεκκίνηση όχι με απλή επανεκκίνηση στο Ε2 ..
    Δε λέω πως φταίει το συγκεκριμένο skin ενδεχομένως και σε άλλα να το παρουσιάζει (δε δοκίμασα) δεν έχω εντοπίσει το προβλημα απλος με μια πρώτη ματιά όταν κάνεις την διόρθωση της ημερομηνίας στο default skin την κραταεί .. αυτό ίσως οφείλετε στο ότι δεν κάνει input την ημερομηνία σε κανένα σημείο δηλαδή δεν υπάρχει πουθενά σαν ένδειξη η ημερομηνία αλλά στο command line τη βλέπεις ότι είναι σωστή ακομα

    Σημείωση έχω γράψει λάθος την εντολή
    date –s YYYY.MM.DD-HH.mm.ss
    η σωστή είναι με άνω κάτω τελείες
    date –s YYYY.MM.DD-HH:mm:ss
    date –s 2011.08.04-14:30:00

  3. #13
    Αν η ημερομηνία χαλάει όταν καλείται να εμφανιστεί λοιπόν, τότε το πρόβλημα είναι λόγω bug στο openee για τον 800se! Δοκίμασε να βάλεις και το plugin hdglass (το λέω plugin γιατί δεν πρόκειται για skin ουσιαστικά) που έχει δικό του renderer για την ώρα χωρίς να καλεί του enigma2 για να δεις αν τη χάνει και εκεί!

  4. #14
    Πέρασα αυτή την έκδοση HD Glass16 ver. 3.07 αλλα και εδώ εξακολουθεί το πρόβλημα η ημερομηνία πηγαίνει κατά δυο μέρες μπροστά 06/08/2011

  5. #15
    Ο αδερφός μου που είναι πιο έμπειρος έχει τον 800 πρώτης γενιάς και όλα δουλέυουν ρολόι με το αντίστοιχο image ...
    Ήρθε λοιπον σπίτι και αφού δοκιμάσαμε κάθε πιθανό συνδυασμό (δύο κάτι ώρες μας πήρε το βάλε - βγάλε) τελικά καταλήξαμε ότι μάλλον κάτι συμβαίνει στο συγκεκριμένο image...ούτε το πρόσθετο imdb δούλεψε και το epg έκανε τα δικά του αφού 'εβλεπε από δύο μέχρι και 27 μέρες (!!!!) μπροστά...

    Δυστυχως για την προσπάθεια (επειδή υποστηρίζω κάθετι ελληνικό) αναγκαστήκαμε να βάλουμε το OpenPLi-2.1-beta-dm800se που σε συνδυασμό με το HD Glass16 ver. 3.07 διόρθωσε κάθε πρόβλημα και τώρα πιά δουλεύουν όλα τέλεια...

    Πάντως μου λείπει το ελληνικό περιβάλλον και σας παρακαλώ παιδιά κάντε κάτι ώστε να επανέλθουμε σε επόμενη αναβάθμιση που θα λύνει αυτά τα μικροπροβληματάκια...

  6. #16
    ALEVEN73's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    ZAKYNTHOS
    Posts
    12
    Rep Power
    0
    θα το δοκιμασω και θα σας πω .
    ευχαριστω πολυ παντως για την δοριφορικη αλληλεγυη ολους σας.

  7. #17

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,948
    Rep Power
    2485034
    Quote Originally Posted by ALEVEN73 View Post
    θα το δοκιμασω και θα σας πω .
    ευχαριστω πολυ παντως για την δοριφορικη αλληλεγυη ολους σας.
    Φίλε μου, η πεμπτουσία του φόρουμ αυτού και ο σκοπός της ύπαρξής του είναι η αλληλεγγύη μεταξύ των μελών

    Ένας για όλους και όλοι για έναν.-

  8. #18
    Παιδιά αλοίμονο, εδώ είμαστε για να βοηθάμε!
    Θα προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε με το gecko για το πρόβλημα αυτό, μιας και το πρόβλημα είναι από το image! Γενικά όμως θεωρώ απαράδεκτο, σε οποιοδήποτε image βασισμένο σε enigma2 να μην υπάρχει ενσωματωμένο ένα μενού στο οποίο ο χρήστης θα μπορεί να διορθώσει ο ίδιος την ώρα χειροκίνητα ή μέσω ίντερνετ! Το μόνο στο οποίο το είδα αυτό είναι το vti που έχει στο μενού του διόρθωση ώρας μέσω ίντερνετ! Είναι τουλάχιστον κρίμα που κάποια πραγματάκια βασικά στο enigma1 δεν ενσωματώθηκαν στο enigma2 όπως το παραπάνω αλλά και κάποιες βασικές λειτουργίες channel editing όπως μετονομασία καναλιού στη γενική λίστα και χειροκίνητη εισαγωγή pids και πολλά άλλά... banghhead;

  9. #19
    mcelliot_g θα συμφωνήσω και με το παραπάνω σε αυτά που λες! Και είναι κ αρκετές άλλες μικρολεπτομέρειες που λείπουν όπως και στο web interface του E2..
    Και απ την άλλη έχω και κάτι θεματάκια με τον 800se όπως η ένδειξη BER που δεν δουλεύει κ έρχεται να δέσει το γλυκό..banghhead;
    Εντωμεταξύ και αυτό με την ημερομηνία/ώρα είναι πραγματικά χαζό να μην υπάρχει κάπου μια επιλογή να τη διορθώνεις.

  10. #20

    apostolos's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    924
    Rep Power
    154204

    Απ: Πρόβλημα με την ημερομηνία

    Σε εμενα δειχνει 22.08.2022[IMG]http://img215.**************/img215/9762/screenshotjpgd.jpg[/IMG]

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •