Results 1 to 8 of 8

Thread: Προβλημα σε κλώνο DM800, σε όλα τα 8PSK

  1. #1

    Προβλημα σε κλώνο DM800, σε όλα τα 8PSK

    Εδώ και λίγες μέρες ο κινέζος 800ρης μου, μου έχασε το σήμα (ποιότητα 0) σε πολλά HD κανάλια.
    Ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι είναι σε όλα που έχουν demodulation 8PSK.
    Κάποια ελάχιστα όπως το Einsfestival που όμως είναι σε QPSK παίζουν κανονικά.

    Image άλλαξα, αλλα τίποτε.
    Θα τον ανοίξω τώρα μέσα, να ψάξω προς tuner μεριά, και αν έχω νέα θα σας πώ.

    Επιθυμητή κάθε βοήθεια κι απο σας, γιατί οι εποχές ΔΝΤ δεν είναι για αλλαγές tuner ή δέκτη.

  2. #2
    Τελευταία νέα...
    Τις πρωινές ώρες!.. και μετα τον έλεγχο στην περιοχή του tuner εντοπίστηκε ηλ.πυκνωτής 1000μF κολλημένος απο κατω στην πλακέτα του tuner προς την ψυκτρα του επεξεργαστή, ο οποίος οπτικά φαινόταν ελαφρα φουσκωμένος. Λογικό για τις θερμοκρασίες που υπαρχουν εκεί, και γιατί ήταν στα 10v.
    Toν άλλαξα χωρίς σκέψη, και στην συνέχεια ξανακόλλησα και όλες τις κολλήσεις τιης βάσης του tuner γιατι φαινόταν να υπάρχουν κάποιες ελαφρές ψυχρές κολλήσεις. Όταν το ξαναδωσα ρεύμα ξεκίνησε κανονικά μέχρι που κάποια στιγμή μου έβγαλε στο display "Dream Multimedia - error" καί έμεινε εκει. Δοκίμασα μήπως δεν πατάει το tuner καλά, ή η sim δίπλα, αλλά τα ίδια... Πέρασα (κανονικά!) ξανά το image, αλλα πάλι τα ίδια. Σε όλες τις δοκιμές η μόνη διαφορά ήταν ότι κάποια φορά στο ενδιάμεσο εμφάνισε να προχωράει και να booτάρει στο τελευταίο στάδιο και τότε να λέει κάτι για hardware authorization... Tελικά τα παράτησα τις πρώτες πρωινές ώρες, (έχοντας πάντα μετά το πρώτο στάδιο του boot το πρόβλημα που ανέφερα με το display που τότε λέει "Dream Multimedia - error"). Εύχομαι απλά να έκανα καμια στραβή με τις κολλήσεις της βάσης του tuner. Θα το τσεκάρω απόψε...

  3. #3
    Βγάλε τη sim από τη θήκη προσεκτικά για να μη σπάσει το κλιπάκι (όπως την έπαθα εγώ σε original και τώρα την κρατάω με πατέντα) καθάρισε τη sim και τις επαφές, βαλτην και ξεκίνα το δέκτη πατώντας την προς τα κάτω! Λογικά θα επανέλθουν όλα! Λογικά πάντα γιατί στα κλωνάρια, τέτοια δίνεις και τέτοια παίρνεις! top;

  4. #4
    Ηλία, την έβγαλα χθες, ετριψα και ανασηκωσα τις επαφές, αλλα τίποτε... Ήταν και 4μισυ το πρωί όμως, οπότε, το καλο ψάξιμο θα γινει σήμερα...

  5. #5
    Φιλαρακι .......δυσκολα τα πραματα.Αλλα και ο δεκτης δεν ξερει με ποιον εχει να κανει.Kalo kouragio


    Arduino playground

  6. #6
    Λοιπόν.....
    Εδώ και λίγες μέρες διόρθωσα το πρόβλημα, και τώρα που βρήκα λίγο χρόνο ας τα πούμε...
    Συνεχίζοντας τα όσα είχα γράψει πριν, (ότι δηλαδή μετά την αλλαγή του φουσκωμένου ηλ. πυκνωτή 1000/10ν κάτω απο το tuner ο δέκτης πλέον κολλούσε μετά την πρώτη φάση εκκίνησης και έβγαζε "Dream Multimedia - error") έπιασα λοιπον να ψάξω με λεπτομέρεια τον δέκτη. Κατ αρχάς διαπίστωσα ότι το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή είχε "παραδώσει πινακίδες"... και ήθελε αλλαγή. Το άλλαξα με ένα που βρήκα σε μια παλιά κάρτα γραφικών και αρχισα να ψαχνω. Στις δοκιμές όμως προέκυψε νέο πρόβλημα και ο δέκτης πλέον bootάριζε μόνο αν πατούσα την sim. Άνοιξα λοιπόν την θήκη της προσεκτικά και έτριψα τις επαφές της και την βάση. Τα ίδια πάλι όμως, ξεκινούσε μόνο κάποιες φορές με πάτημα της sim. Είδα ότι η βάση της sim είχε σπάσει απο την μία πλευρά και ήταν χαλαρή. Την κόλλησα λιώνοντας ελαφρώς το πλαστικό της με το κολλητήρι. Καμιά μεταβολή όμως σε ότι αφορα το ξεκίνημα.
    Τελικά μετά απο πολλές ώρες και προσπάθεια να εφαρμόσω την sim, ανακάλυψα ότι το πρόβλημα δεν ήταν απο την sim, αλλά, η βίδα απο το ανεμιστηράκι ήταν απο την κατασκευή του δέκτη πολύ μεγάλη σε μήκος και έβρισκε στην κεντρική πλακέτα πάνω σε έναν smd πυκνωτή που τον είχε μάλιστα καταστρέψει. Έβαλα κοντύτερη και ξεκίνησε (επανήλθε και πάλι στο προηγούμενο πρόβλημα του error). Στην θέση του smd πυκνωτή έβαλα έναν 3.3nf αυθαίρετα, μιας και αυτή είναι μια μέση τιμή και δεν είχα την τιμή του κατεστραμμένου. ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΔΩΣΕΙ.
    Σε όλη την προσπάθεια βρέθηκε δίπλα μου και ο "satfoxy", μέχρι που πέρασε η ώρα και αποχωρήσαμε
    αφήνοντας λοιπόν τον δέκτη με το πρόβλημα του error ...
    Την επομένη, και με πιο καθαρη σκέψη, αποφάσισα να μετρήσω τον φουσκωμένο πυκνωτή 1000μF/10V που είχα αλλάξει στο tuner. Επιβεβαίωσα λοιπόν, πέρα απο οπτικά, και στον παλμογράφο, που μου έδειχνε να έχει διαροή και να έχει ελαφρώς χαμένη χωρητικότητα.
    Έβαλα το tuner μου (με τον καινούριο ηλ. πυκνωτή 1000/25V) στον δέκτη του satfoxy και έπαιζε κανονικά χωρις κανενα πρόβλημα, και απέκλεισα? την περιπτωση tuner.
    Πριν ξανατοποθετήσω το tuner σε μένα, δοκίμασα να ξεκινήσω τον δέκτη χωρίς αυτό.
    Ο δέκτης ξεκίνησε κανονικά !!! , (με τη διαφορά όπως είναι φυσικό ότι δεν έβρισκε tuner στα μενού).
    Αμέσως έλεγξα στον παλμογράφο τον ηλ. πυκνωτή που είχα βάλει, αλλά ήταν μια χαρά. Εξάλλου είπαμε, το tuner έπαιξε σε άλλον δέκτη…
    Τότε δοκίμασα κάτι αβάσιμο μεν, αλλα με κάποια άλλη λογική…
    Έβαλα έναν μικρότερο πυκνωτή, το κούμπωσα και τον ξεκίνησα. Ξεκίνησε κανονικά, βρηκε tuner, αλλά δεν είχα σήμα.
    Δοκιμάζοντας έβαλα στην συνέχεια έναν 470μF/16ν.
    Με αυτόν έπαιξαν όλα άψογα (προς το παρον) !!!



    Επειδή όμως τα παραπάνω, τα έγραψα πολύ αναλυτικά (για να βγει ασφαλέστερο συμπέρασμα από όλους μας)…
    ΑΣ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΟΥΜΕ ( έχοντας και κάποιες επιφυλάξεις για τις οποίες περιμένω και τις γνώμες σας ) :

    1) Το πρόβλημα, της μη λήψης, στα κανάλια με 8SPK modulation οφείλονταν (όπως δείχνουν τα παραπάνω) στην διαρροή και χαμένη χωρητικότητα του ηλεκτρολυτικού πυκνωτή 1000μF/ 10V που είναι κολλημένος στην κάτω πλευρά της πλακέτας του tuner, όπου αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες (και μπορούν να γίνουν χειρότερες αν χαλάσει το ανεμιστηράκι).

    2) Το πρόβλημα, του μυνήματος "Dream Multimedia - error" μετά την πρώτη φάση εκκίνησης του δέκτη, λύθηκε με την τοποθέτηση στην θέση του παραπάνω, ενός πυκνωτή 470μF / 16V.
    ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΙΔΙΟ 1000μF ???
    ΓΙΑΤΙ ΜΕ 1000 μF, ΤΟ TUNER ΕΠΑΙΞΕ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Σ ΑΥΤΟΝ???
    Πιθανόν θέμα μητρικής ? , ή πιθανόν θέμα verification και αλλαγής στο hardware? Με το σκεπτικό αυτό όμως σε αλλαγή tuner ή οποιουδήποτε hardware θα είχαμε αυτό το πρόβλημα…

    3) Το ανεμιστηράκι στους περισσότερους δέκτες εμφανίζει πρόβλημα μετά από κάποιο διάστημα και θέλει αλλαγή. Θέλει προσοχή όμως, γιατι, είτε στον συγκεκριμένο κλώνο έχει πολύ μακριά βίδα, είτε γιατι αν μπει πιο στενό, η υπάρχουσα μπορεί να προκαλέσει ζημιά.


    Δεν ξέρω αν βοήθησα γενικότερα, ή αν σας μπέρδεψα, αλλά το σίγουρο είναι ότι η περίπτωση αυτή σηκώνει πολύ ψάξιμο (για το οποίο δεν υπάρχει καθόλου χρόνος), αλλά και πολύ συζήτηση. Περιμένω και τις γνώμες σας...

  7. #7
    Απο την στιγμη που ειδα με τα ματια μου φιλαρακι που κόλλησες αυτο το μικροσκοπικο πυκνοτακι, επιβεβαιώνω για το οτι εισαι το καλλίτερο κολλητήρι.Παιδια μιλαμε για απιστευτη κολληση.Και υπομονη πανω απο ολα.Ευχομαι να παραμεινει ενταξει ο δεκτης γιατι δεν ειναι καιρος για αγορα καινουργιου.
    Τα συγχαρητηρια μου.congrats;


    Arduino playground

  8. #8
    Σ ευχαριστώ, τα είπες όπως ακριβως συμφωνήσαμε... Το κέρασμα που λέγαμε, δεν προλαβαίνω σήμερα, θα στο δώσω άλλη μερα...
    Πέρα απο την πλακα τωρα, καλο θα είναι να βρουμε την πραγματική τιμη του πυκνωτη.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. D.M.S-LV-Img-dm800-OE2.0
    By sat gr in forum Images Dm800
    Replies: 31
    Last Post: 12-11-16, 15:59
  2. Replies: 4
    Last Post: 21-04-14, 10:59
  3. Προβλημα με τον DM800 στην εγγραφη
    By arpa in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 1
    Last Post: 07-04-13, 04:40
  4. DM800 HD ιντερνετ.
    By παντελης in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 3
    Last Post: 22-07-11, 18:59
  5. DM800+VLS
    By elpan in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 2
    Last Post: 01-04-11, 10:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •