Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011
Results 101 to 109 of 109

Thread: λιγη βοηθεια για το ξεκινημα...

  1. #101

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267
    Βλέπω ότι δεν βάζεις τις εντολές με την σειρά, στο linux μια εντολή ανάποδα μπορεί να χαλάσει την διαδικασία


    τώρα περνα στο fstad την πιο κάτω γραμμή ακριβώς όπως σου είχα στείλει το άλλο

    /dev/sda1 /media/hdd auto defaults 0 0
    κανε επανεκκίνηση του δεκτη

    και με telnet δώσε τις δυο πιο κάτω εντολές,να δούμε αν περνάνε

    mount /media/hdd
    mkdir /media/hdd/movie
    και κοίτα αν έχεις εγγραφες
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  2. #102

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267
    Quote Originally Posted by dmtrpapa View Post
    επειδη παλευω να κανω μια σωστη εγγραφη εδω και μια εβδομαδα χωρις επιτυχια και ειναι και καλοκαιρι,ο δεκτης θα φυγει...
    δεν ξερω πως/ποσο το κατεχετε το Linux,αλλα προσωπικα προτιμω ενα δεκτακι να βλεπω σωστα και να κανω 2-3 πραγματακια.
    ειλικρινα αγανακτησα...
    σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις αμεσες απαντησεις.

    που μπορω να βαλω αγγελια πωλησης?

    Ο δεκτης σου είναι καινούργιος στην αγορά και χρειάζεται δουλειά ακόμα για να στώσει,εκτος αυτού δεν υπάρχουνε πολλές ομάδες που δουλεύουνε πάνω σε αυτόν,πριν αγοράσεις δεκτη linux έπρεπε να ρωτήσεις για να σε συμβουλέψουνε για κάποιον δεκτη με λιγότερα προβλήματα πάνω στο είδος, όπως dreambox....
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  3. #103

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704
    φιλε μου,ολα δεν γινεται να ειναι δικα μας.υπαρχουν δεκτες απλοι σε χειρισμο,αλλα με περιορισμενες δυνατοτητες,υπαρχουν και δεκτες με περισσοτερες δυνατοτητες,αλλα θελει και λιγη ταλαιπωρια! σε καθε περιπτωση το pli,ειναι κατι σαν cvs,δηλαδη μια καλη βαση,αλλα θελεις και γνωσεις linux γιατι καποια πραγματακια πρεπει να τα κανεις με telnet. εκτος του egami που εχει δικια του βαση και του sif (που ομως για τους δεκτες αυτους ειναι ελειπες) υπαρχουν το vix,το ctmod,το pod που εχουν σαν βαση το pli,αλλα υπαρχουν panel και διαφορα αλλα μεσα που βοηθουν τον χρηστη να κανει μεσα απο το image καποιες δουλειες (δηλαδη ειναι pli+) .
    σχετικα με τον δεκτη.μια χαρα ειναι και ειδικα για τα λεφτα του 2 χαρες.στα λεφτα του μονο κλωνο παιρνεις απο ας πουμε μεγαλους δεκτες.και επειδη χθες τον επιασα στα χερια μου και τον δοκιμασα,ειδα οτι κανει κανονικα mount και εγγραφες σε στικακι 1 gb και δουλευει απροβληματιστα και με ολα τα υπολοιπα plugin (mytube,vlc,subtitler,και αλλα) για media player,δεν εχω ασχοληθει ουτε με αυτον,ουτε με αλλον δεκτη,δεν ειναι το "σημειο μου" . αυτα ειχα να πω εγω!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #104
    Quote Originally Posted by devilcosta View Post
    Βλέπω ότι δεν βάζεις τις εντολές με την σειρά, στο linux μια εντολή ανάποδα μπορεί να χαλάσει την διαδικασία


    τώρα περνα στο fstad την πιο κάτω γραμμή ακριβώς όπως σου είχα στείλει το άλλο



    κανε επανεκκίνηση του δεκτη

    και με telnet δώσε τις δυο πιο κάτω εντολές,να δούμε αν περνάνε





    και κοίτα αν έχεις εγγραφες
    κατσε να το παω απο την αρχη παλι...

    Quote Originally Posted by devilcosta View Post
    Ο δεκτης σου είναι καινούργιος στην αγορά και χρειάζεται δουλειά ακόμα για να στώσει,εκτος αυτού δεν υπάρχουνε πολλές ομάδες που δουλεύουνε πάνω σε αυτόν,πριν αγοράσεις δεκτη linux έπρεπε να ρωτήσεις για να σε συμβουλέψουνε για κάποιον δεκτη με λιγότερα προβλήματα πάνω στο είδος, όπως dreambox....
    το σκεφτηκα,αλλα dream hd πανω απο 300.(γνησιο μιλαμε)

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    φιλε μου,ολα δεν γινεται να ειναι δικα μας.υπαρχουν δεκτες απλοι σε χειρισμο,αλλα με περιορισμενες δυνατοτητες,υπαρχουν και δεκτες με περισσοτερες δυνατοτητες,αλλα θελει και λιγη ταλαιπωρια! σε καθε περιπτωση το pli,ειναι κατι σαν cvs,δηλαδη μια καλη βαση,αλλα θελεις και γνωσεις linux γιατι καποια πραγματακια πρεπει να τα κανεις με telnet. εκτος του egami που εχει δικια του βαση και του sif (που ομως για τους δεκτες αυτους ειναι ελειπες) υπαρχουν το vix,το ctmod,το pod που εχουν σαν βαση το pli,αλλα υπαρχουν panel και διαφορα αλλα μεσα που βοηθουν τον χρηστη να κανει μεσα απο το image καποιες δουλειες (δηλαδη ειναι pli+) .
    σχετικα με τον δεκτη.μια χαρα ειναι και ειδικα για τα λεφτα του 2 χαρες.στα λεφτα του μονο κλωνο παιρνεις απο ας πουμε μεγαλους δεκτες.και επειδη χθες τον επιασα στα χερια μου και τον δοκιμασα,ειδα οτι κανει κανονικα mount και εγγραφες σε στικακι 1 gb και δουλευει απροβληματιστα και με ολα τα υπολοιπα plugin (mytube,vlc,subtitler,και αλλα) για media player,δεν εχω ασχοληθει ουτε με αυτον,ουτε με αλλον δεκτη,δεν ειναι το "σημειο μου" . αυτα ειχα να πω εγω!
    θα δοκιμασω και τα υπολοιπα image,να δω μηπως καποιο μου κξατσει καλυτερα.

  5. #105

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267
    από εκεί που το άφησες
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  6. #106
    Quote Originally Posted by devilcosta View Post
    από εκεί που το άφησες
    ναι-μισο γιατι εμπλεξα....

  7. #107
    βγαζοντας την ζελατινα που καλυπτει το μπροστινο μερος του δεκτη,διαπιστωσα οτι εχει σπασει ενα κομματακι απο το κατω μερος της πορτας.
    επικοινωνησα με τον αντιπροσωπο και θα μου τον αλλαξει αμεσα.τον στελνω αυριο και απο τεταρτη-πεμπτη,τα ξαναπαμε απο την αρχη(εαν εχετε αντοχες..).top;

  8. #108
    Quote Originally Posted by dmtrpapa View Post
    βγαζοντας την ζελατινα που καλυπτει το μπροστινο μερος του δεκτη,διαπιστωσα οτι εχει σπασει ενα κομματακι απο το κατω μερος της πορτας.
    επικοινωνησα με τον αντιπροσωπο και θα μου τον αλλαξει αμεσα.τον στελνω αυριο και απο τεταρτη-πεμπτη,τα ξαναπαμε απο την αρχη(εαν εχετε αντοχες..).top;
    μιλησα τηλεφωνικως με τον αντιπροσωπο και μου εξηγησε οτι το πορτακι ειναι ετσι σε ολα τα 5000.προφανως ελλατωματικη παρτιδα(?).
    οποτε γυρισα πλευση και παρηγγειλα εναν azbox elite hd να τελειωνουμε.
    ερωτησεις/αποριες,πεταγομαι στο αντιστοιχο νημα των azbox.
    σας ευχαριστω ολους για την αμεση βοηθεια σας.
    συνεχιζουμε απο`κει.....:cool:

  9. #109
    Δεν υπάρχει σπάσιμο στο πορτάκι, τουλάχιστον όχι στον δικό μου και σε όσους έχω δώσει Δημήτρη....

Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •