Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Εγραφή σε usb stick

  1. #1

    Εγραφή σε usb stick

    καλημέρα παιδιά
    Δύο θεματάκια με DM800 HD
    Δεν Έχω εσωτερικό Δίσκο άλλα έχω usb στιk 16GB σε φορματ ntfs
    Δεν μπορώ να παίξω ταινίες avi που έχω αποθηκευμένες στο stik και δεν μπορώ να κάνω εγγραφή στο στικ απο τον dreambox διότι εχει εκ προορισμού να γίνει η εγραφή στο εσσωτερικο δίσκο μια βοήθεια παιδια

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704
    σχετικα με την εγγραφη που θελεις να κανεις,πρωτα κανε format το στικακι σε fat32.με καποιο ftp προγραμμα,δες αν ο δεκτης βλεπει το στικακι σαν media/hdd. αν το βλεπει,τοτε μπες μεσα στο hdd και φτιαξε εναν φακελο "movie" και μετα ξαναδοκιμασε να κανεις εγγραφη.αν δεν το βλεπει σαν hdd,τοτε πρεπει να κανεις το στικακι mount να το βλεπει σαν hdd (αν τυχων δεν ξερεις πως να το κανεις,καλο ειναι να μας πεις ποιο image φορας για να σε βοηθησουμε).
    για να παιξεις αρχεια avi,αν προκειται για το ιδιο στικακι,ισως φταιει και εδω το fat32.αλλιως πρεπει να δοκιμασεις καποιον αλλο media player.

    και επισης αν θες,ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα
    Code:
    http://www.satdreamgr.com/forum/dreambox-enigma-2-34/dm800-usb-hard-disk-617/
    μια και προκειται για παρομοια με την δικια σου περιπτωση!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3
    βλέπω το στικ κανονικά με το όνομα του και από κάτω τους φακέλους hdd και νετ έχω gemini5.1

  4. #4

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267
    1) Κανε format τo stick σε FAT και επανεκκίνηση του dreambox
    ...............
    2)Πήγαινε με ftp στο /etc/fstab και άνοιξε τo,

    στην τελευταία γραμμή άλλαξε τo (/dev/sda1) σε (/dev/sda) και αποθήκευσε τo
    /dev/sda /media/hdd auto defaults 0 0
    3)επανεκκίνηση του dreambox
    ...............................

    4) Μετά άνοιξε telnet και εκτέλεσε τις πιο κάτω εντολές μια μια, αμέσως μετά root και pass αν έχεις

    5)Εδώ κάνουμε umount τo usb για να τo κάνουμε format
    umount /media/hdd
    6)Εδώ γίνετε format τo stick, μόλις δώσεις την εντολή όταν σου βγάλει Proceed anyway απαντάς (y)yes, μετά στο πληκτρολόγιο Enter (ok) μέχρι να τελειώσει με τo format
    mkfs.ext3 /dev/sda
    7)Εδώ κάνουμε mount τo usb σαν σκληρό
    mount /media/hdd

    8)Και τελειώνουμε φτιάχνοντας τo αρχείο που γίνονται η εγγραφες στον σκληρό usb
    mkdir /media/hdd/movie

    Όταν τελειώσεις σωστά την διαδικασία πατάς τo κόκκινο στο control και έχεις την επιλογή εγγραφων
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  5. #5
    Λοιπόν τα κατάφερα!!!
    Είναι πολύ απλό βάζουμε το στικ στον δέκτη αυτός θα το δει αμέσως.
    Μετά πάμε στον file manager στο φάκλεο media εκεί θα δούμε το stik με το όνομα που δώσαμε και 2 άλλους φακέλους τον hdd και τον Νετ .
    Επιλέγουμε το στικ και κατόπιν πάμε μενού πατάμε το μπλε κουμπί και πάμε στην τρίτη επιλογή αρχικοποίηση
    πατάμε πράσινο ξεκινά η αρχικοποίηση (format) ,η εργασία σταματά με 2 !! αλλά συνεχίζει να γράφει η κάρτα one moment pls Μην ψαρώνετε πατάτε extit και κάντε οπωσδήποτε επανεκκίνηση.
    Πάμε ξανά στο φάκελο media εκεί πλέον δεν θα δούμε το στικ με το όνομα του άλλα πλέον το φάκελο hdd και net διότι έχει πλέον αναγνωριστεί το στικ ως hdd
    Μέσα Στο φάκελο hdd θα δούμε τον φάκελο lost+ found εκεί μέσα βάζουμε τα αρχεία που θέλουμε με ένα fpt πρόγραμμα είτε δικές μας ταινίες ,η φωτογραφίες η Mp3,
    Μέσα στον Φάκελο hdd επειδή δεν υπάρχει ο φάκελος Movie τον δημιουργούμε εμείς η με το ftp πρόγραμμα η με το τηλεχειριστήριο του δέκτη μενού μπλε κουμπί και πάμε στην επιλογή δημιουργίας φακέλου.
    Έτσι μπορούμε να κάνουμε εγγραφή το πρόγραμμα που θέλουμε.
    Για να αναπαράγουμε την εγγραφή πάμε ξανά blu panel-file manager-media-movie και πατάμε το play πράσινο.
    Εάν θέλουμε να αποθηκεύσουμε την ταινία στο pc Μπορούμε να με ένα πρόγραμμα ftp να την πάρουμε από το media-movie άλλα επειδή είναι σε format MPEG-2 TS (.ts) ,για να αναπαραχθεί στο pc είτε πρέπει να κατεβάσουμε codes από την k-lite για να παιζει στον windows media η μπορεί να την αναπαράγει ο BSP η ο clacik media player .

    Αυτό που δεν κατάφερα είναι να κάνω να παίζει ο δέκτης ταινίες που έχω εγώ κατεβάσει σε avi format .

  6. #6
    καλησπέρα φίλε devilcosta
    δεν ξέρω εσύ με πρόλαβες η εγώ;
    φίλε μου ζορίστηκα αλλά το έκανα όπως περιγράφω παράπανω
    αυτό που δεν κατάφερα είναι να κάνω να παίζει ο δέκτης ταινίες που έχω εγώ κατεβάσει σε avi format .μου εβγαλε μήνυμα οτι πρέπει να εγκαταστήσω plugin της gemin για AVI

  7. #7

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267
    Αυτό που περιγράφω πιο πάνω μπορείς να τo κανεις σε οποιοδήποτε image σε περίπτωση που θα περάσεις κάποιο άλλο γιατί τo gemini 5.1 έχει παλιώσει,και φυσικά αν δεν έχει τις επιλογές mount από τo panel και τo κανεις όπως αναφέρεις πιο πάνω.


    Για avi δεν έχω ασχοληθεί και δεν μπορώ να σε βοηθήσω,αν κάποιος φίλος γνωρίζει....
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  8. #8
    έχεις δίκαιο για το gemini
    εσύ ποιο image προτείνεις για κλώνο DM800 HD;

  9. #9

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267
    Δεν έχω κλώνο και δεν ξέρω πιο image κάθεται καλά,κανε ένα άλλο post με αυτό το θέμα (με πια sim κλ) και σίγουρα τα παιδιά με κλώνους θα σου απαντήσουνε
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  10. #10
    να ρωτησω πως γινεται να παραμενει ο σκληρος δισκος και το usb stick mounted σε καθε επανεκινηση? καθε φορα που ξεκιναει το κουτι πρεπει να κανω mount τις συσκευες..μηπως πρεπει να τρεχει κανα script ? ευχαριστω...

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εγγραφή στο usb stick
    By EMMANOUEL in forum Vu+ Zero
    Replies: 9
    Last Post: 06-03-19, 21:38
  2. wi fi stick
    By Irte180 in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-12, 03:50
  3. Αποκλειστικό:USB-T stick και δέκτης για την επίγεια ψηφιακή
    By davinci in forum Δορυφορικά & Επίγεια Νέα
    Replies: 0
    Last Post: 29-12-11, 18:26
  4. PVR σε USB Stick
    By webpet in forum Εγχειρίδια Dream E2
    Replies: 7
    Last Post: 23-09-11, 07:34
  5. usb stick
    By niknith in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 25
    Last Post: 30-03-11, 21:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •