Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 40 of 46

Thread: HD δεκτης....μνημονιου..

  1. #31

    jogatore's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Δανεια του νοτου - Merkeland
    Age
    77
    Posts
    4,357
    Rep Power
    3039
    Quote Originally Posted by satfoxy View Post
    Επιδη κυκλοφορουν και κλωνοι του εν λογω δεκτη.Αυτο τους ρωτησα.Και μου ειπαν οχι.Τωρα τι και πως μολις τον παρω στα χερια τοτε θα ξερω-ρουμε.
    Περιμενουμε να μας πεις οτι νεοτερο θα εχεις και εντυπωσεις.....

  2. #32
    Keep testing.........


    Arduino playground

  3. #33
    Αρχισε το αγχος.
    Οπως καθε καλος νοικοκυρης θελησα να κανω αμεσως upgrade το τελευταιο firmware.Και διαβαζω τι και πως.Αλλα πριν το κανω λεω δεν ριχνω μια ματια να δω αν ειναι οντως γνησιος.
    Ετσι παταω ...meny...information ...7777777 και μου λεει CCID 105.Με εστειλε κατευθειαν.........Τι τον αρπαξα τον κλωνο????????
    Συνεχίζεται....


    Arduino playground

  4. #34

    jogatore's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Δανεια του νοτου - Merkeland
    Age
    77
    Posts
    4,357
    Rep Power
    3039
    Quote Originally Posted by satfoxy View Post
    Αρχισε το αγχος.
    Οπως καθε καλος νοικοκυρης θελησα να κανω αμεσως upgrade το τελευταιο firmware.Και διαβαζω τι και πως.Αλλα πριν το κανω λεω δεν ριχνω μια ματια να δω αν ειναι οντως γνησιος.
    Ετσι παταω ...meny...information ...7777777 και μου λεει CCID 105.Με εστειλε κατευθειαν.........Τι τον αρπαξα τον κλωνο????????
    Συνεχίζεται....
    Μα υπαρχει τροπος να διαπιστωσεις αν ειναι κλωνος ή οχι?
    Για πες μου το κυριοτερο που λεει το μαγαζι που τον αγορασες .....ειναι λινουξ δεκτης ???

  5. #35

    jogatore's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Δανεια του νοτου - Merkeland
    Age
    77
    Posts
    4,357
    Rep Power
    3039
    @satfoxy
    Βρηκα αυτο αν σε ενδιαφερει...
    To check if your OpenBox S9 is an original or clone, just follow the instructions below:
    This is the correct procedure to identify if your OpenBox S9 is an original or clone.

    Before you continue, make sure there is no smartcard inserted in the receivers card slot.
    Here is an example of the CCID 0100: 98A1 the CCID is 98A1 which means the receiver is a genuine OpenBox S9
    The first part [0100] is the CAID which can be ignored, it only displays that as your also in the same section for accessing the smartcard info, and without a smartcad inserted, the default will be 0100

    Instructions:
    Goto Menu -> Tools -> Information now press 7 7 7 7 7 7 on the remote.
    If the CCID is one of the following "00d0/00ea/085b/0d0c/98a1/98f2/9cf4/9d1a“ congratulatation, your HD Receiver is original!!
    so you may upgrade any new firmware to experience more new functions.

    If your STB`s CCID is not one of the above.
    Please do not upgrade any new firmware, otherwise your HD receivers will be killed!!

  6. #36
    Quote Originally Posted by jogatore View Post
    @satfoxy
    Βρηκα αυτο αν σε ενδιαφερει...
    To check if your OpenBox S9 is an original or clone, just follow the instructions below:
    This is the correct procedure to identify if your OpenBox S9 is an original or clone.

    Before you continue, make sure there is no smartcard inserted in the receivers card slot.
    Here is an example of the CCID 0100: 98A1 the CCID is 98A1 which means the receiver is a genuine OpenBox S9
    The first part [0100] is the CAID which can be ignored, it only displays that as your also in the same section for accessing the smartcard info, and without a smartcad inserted, the default will be 0100

    Instructions:
    Goto Menu -> Tools -> Information now press 7 7 7 7 7 7 on the remote.
    If the CCID is one of the following "00d0/00ea/085b/0d0c/98a1/98f2/9cf4/9d1a“ congratulatation, your HD Receiver is original!!
    so you may upgrade any new firmware to experience more new functions.

    If your STB`s CCID is not one of the above.
    Please do not upgrade any new firmware, otherwise your HD receivers will be killed!!


    Ολα αυτα τα εκανα.Και μου βγαζει CCID 0105
    Τιποτε αλλο απο το chip id.Βρηκα σε φορουμ δυο φωτο μια απο κλωνο και μια απο γνησιο.Ξεβιδωνο αμεσως το καλυμα του δεκτη και ευτυχως δειχνει να ειναι γνησιος.Μιαζει με αυτον που ειναι γνησιος.
    Πω πω πω προβλεπω ξενυχτι.


    Arduino playground

  7. #37
    Quote Originally Posted by Mixail View Post
    Αντιγραφή από διαφήμιση Ελληνικού καταστήματος όπου αναφέρει τιμή 115 Ευρώ

    <<OPENBOX S9 HD PVR receiver Physical specification
    HD, PVR, USB, ETHERNET, Linux, CCcam, MgCamd 1.35a, COMBO MPEG4:

    * 1). Αυτός ο δέκτης έχει όλες τις λειτουργίες των dreambox DM800 HD
    * 2). Είναι ο φτηνότερος δέκτης Υψηλής Ανάλυσης HD
    * 3). Διαθέτει λειτουργικό Linux, HD CPU, Available tuners: DVB-S2
    * 4). Υποστηριζει πολύγλωσσο menu (OSD): Ελληνικά, English, French, Deutsch, Italian, Spanish, Swedish, Danish, Portuguese, Finland, Holland, Turkish, Czech, selectable--and Language can be increased in the future>>


    Και ετσι για τη ιστορια Ελληνικα δεν εχει.


    Arduino playground

  8. #38

    jogatore's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Δανεια του νοτου - Merkeland
    Age
    77
    Posts
    4,357
    Rep Power
    3039
    Quote Originally Posted by satfoxy View Post
    Και ετσι για τη ιστορια Ελληνικα δεν εχει.
    Καλο κουραγιο και καλο ξενυχτι. Παντως breambox λειτουργιες που αναφερει το μαγαζακι δεν εχει.... combo που λεει το μαγαζακι δεν ειναι..
    Εγω ρωτησα 2 καταστηματα που πωλουν τον δεκτη αυτον κανενας δεν μου ειπε οτι εχει λινουχ λειτουργικο οπως λεει το μαγαζακι.....απλα οτι εχει την δυνατοτητα για CCcam, MgCamd 1.35a,οπως εχουν αρκετοι πλεον δεκτες διχως λινουξ.

  9. #39
    Quote Originally Posted by jogatore View Post
    Καλο κουραγιο και καλο ξενυχτι. Παντως breambox λειτουργιες που αναφερει το μαγαζακι δεν εχει.... combo που λεει το μαγαζακι δεν ειναι..
    Εγω ρωτησα 2 καταστηματα που πωλουν τον δεκτη αυτον κανενας δεν μου ειπε οτι εχει λινουχ λειτουργικο οπως λεει το μαγαζακι.....απλα οτι εχει την δυνατοτητα για CCcam, MgCamd 1.35a,οπως εχουν αρκετοι πλεον δεκτες διχως λινουξ.

    Ακριβως ετσι.
    Ασε που με εχει τρελλανει σχετικα με την ρυθμιση disq 4 σε 1.Δεν μπορω να καταλαβω πως γινετε.
    Παντος παιδια once dreambox lover allways dreambox lover.


    Arduino playground

  10. #40
    περασε το λογισμικο που ανεβασα αφοβα ξαναμπες με τα 777777 η τα 8888 και θα δεις οτι διπλα στο 105 θα σου κολησει και κωδικους απο αυτους που ειναι στη λιστα για οριτζιναλ. θα σου ερθουν και τα ελληνικα!
    και οσο για λινουξ η οχι ειναι παιδια αλλα οχι open source!!
    δειτε το αρχειο με το ftp προγραμμα που ανεβασα το οποιο λειτουργει εφοσον βεβαια κανεις την αναβαθμηση !!!
    αντε μεγεια και μην ανχωνεσαι για τα λεφτα του ψηνει και καφε!!!

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •