Results 1 to 8 of 8

Thread: Πρόβλημα με HOT BIRD 13.0 E, δεν μπορώ να κατεβάσω το Euronews Greek

  1. #1

    Πρόβλημα με HOT BIRD 13.0 E, δεν μπορώ να κατεβάσω το Euronews Greek

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους ,μετά από αρκετό καιρό επανήλθα και εγώ,τώρα στο θέμα μας,ποιο κύρια στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω,εδώ και ένα μήνα ίσως και παραπάνω έχει εξασθένηση σε μερικές συχνότητες το σήμα υπερβολικά στο HOT BIRD 13.0 E .

    Ποιο αναλυτικά δεν μπορώ να κατεβάσω ούτε το Euronews Greek άλλα και άλλες συχνότητες.

    Τώρα σωστά θα με ρωτήσετε τι δορυφορικό δέκτη έχω και τι εξοπλισμό.

    Ο δεκτής ειναι Vu+Duo με το διπλό το τουνερ και ο εξοπλισμός που εχω και εχω δοκιμάσει ειναι ένα πιατο - κάτοπτρο 125cm χ 140cm δηλαδή 125 καθαρό σταθερό,δοκίμασα και με 120cm χ 110cm κινητό πρώτα και μετά με το μεγαλύτερο.

    Τώρα απο LNB έχω ένα απο τα καλύτερα το smart titanium universal 0.1db ειναι με διπλή έξοδο ,δοκίμασα για να ανεβάσει ποιότητα που είναι το ζητούμενο και ενα INVERTO LNB SINGLE BLACK PREMIUM που όλοι γράφουν τα καλύτερα γιαυτό και ειναι πολύ σταθερο σε όλες τις μπάντες ,άλλα είναι πολύ ανώτερο το smart titanium universal στην πράξη,δοκιμασα και με dreambox 7000s αλλα και με ένα μικρο dreambox 500s αλλα το Euronews Greek δεν κατεβαίνει δεν φέρνει εικόνα,με ένα παλιό sab δορυφορικό δέκτη το ανοίγει,προφανώς οριακά.

    Μπροστά απο την κεραία δεν εχει εμπόδια ίσως χαμηλά να παρεμβάλλεται ενα σπίτι στην τροχιά απο το δορυφόρο,άλλα δεν νομίζω να φταίει αυτο.τα καλώδια είναι ελεγμένα και πολύ καλής ποιότητας με χωρίς φθορά για να εχω απώλειες.

    Έχει εξασθένηση το σημα και σε άλλες συχνότητες εκτός από το Euronews Greek το Euronews Εnglish HD ,δοκίμασα και μια κάρτα συνδρομητική ενος φίλου με ερωτικό περιεχόμενο για τα καναλια Redight HD ενω παλιά το χειμώνα αυτό έπαιζε κανονικά και με πολύ καλή στάθμη σήματος σε εμένα,στο φιλο μου δεν έπαιξε αυτό το κανάλι ποτέ λόγο ότι έχει πολύ μικρότερο πιάτο και δεν τον ενδιέφερε αυτο το κανάλι αλλα τα υπόλοιπα του μπουκέτου, τώρα έχει πέσει πολύ η στάθμη του σήματος και έχει αποδυναμωθεί το σήμα .

    Παρατήρησα και σε αλλες συχνότητες οτι έχει πτώση σήματος σε ποιότητα και σε μερικά κανάλια ελεύθερα γαλλικά και πολωνικά,γενικά εχω μόνο το πρόβλημα η είναι πρόβλημα από το δορυφόρο.

    Το LNB smart titanium universal 0.1db το είχα αλλάξει τον χειμώνα,σχετικά πρόσφατα,σκεφτικά να έπεσε η στάθμη του λόγο ζέστης,δοκίμασα με καινούριο, ξανά τίποτα,φυσικά το πιάτο είναι κεντραρισμένο πολυ σωστά αυτο εννοείται και με πολλές δοκιμές.

    Να φταίνε τα τουνερ του Vu+Duo ,τι να φταίει,θα πρέπει να ανέβω και άλλο σε διαστάσεις σε διάμετρο του κατόπτρου για να κατεβούν αυτές οι συχνότητες,σε εσάς κατεβαίνουν και σε ποιες περιοχές,

    Εγώ βρίσκομαι δεν το έγραψα και το παρέλειψα συγνώμη, έξω από την Πτολεμαΐδα .

    Αν γράψει κάποιος ότι μπορεί ίσως να έχω παρεμβολή ,το δοκίμασα και έβαλα λαμαρίνα γύρο και πίσω απο το LNB άλλα και με άλλους τρόπους ,δεν είδα διάφορα και να ανεβαίνει η στάθμη του σήματος..

    Εχω διπλά μου αριστερά μια κολόνα της ΔΕΗ και μια δεξιά μου του ΟΤΕ ,αυτα υπήρχαν εδώ και χρόνια όμως χωρίς κανένα πρόβλημα.την κεραία την εχω εγκαταστήσει σε κάγκελα στο πρώτο όροφο.

    Τι μπορεί να φταίει ακούω γνώμες και αν εσείς έχετε πρόβλημα με τον συγκεκριμένο δορυφόρο.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Πρόβλημα με HOT BIRD 13.0 E, δεν μπορώ να κατεβάσω το Euronews Greek

    4G το λενε το προβλημα, και απο εδω και περα θα το συνανταμε συχνα απ οτι βλεπω...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Re: Πρόβλημα με HOT BIRD 13.0 E, δεν μπορώ να κατεβάσω το Euronews Greek

    Καλησπερα φιλε Γιώργο πατρίδα,για δώσε περισσότερες πληροφορίες,ποτέ παλιότερα δεν ειχα αυτό το πρόβλημα,δηλαδή λες οτι φταίει το 4G που εχει βάλει η COSMOTE που έχει εγκαταστήσει καλύτερα και εχει μεγαλωσει τελευταία την εμβέλεια της η κεραία που υπάρχει στο νυμφαίο,αυτό γράφεις.

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Πρόβλημα με HOT BIRD 13.0 E, δεν μπορώ να κατεβάσω το Euronews Greek

    περισσοτερες πληροφοριες,δε μπορω να σου δωσω,γιατι δεν γνωριζω ακριβως τι μπορει να συμβαινει. βλεπω συνεχεια ομως προβληματα σαν αυτο που αναφερεις,στην 12476 του οτε και κατι περιεργα στη δικη μου εγκατασταση,καθως και κατι περιεργα spectrum στο πεδιομετρο,που σκεπαζουν τα παντα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Πρόβλημα με HOT BIRD 13.0 E, δεν μπορώ να κατεβάσω το Euronews Greek

    επισης,εαν εχεις κανα ασυρματο τηλεφωνο,βγαλτο μια απο το ρευμα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #6

    Re: Πρόβλημα με HOT BIRD 13.0 E, δεν μπορώ να κατεβάσω το Euronews Greek

    Αν δεν είναι το 4G, θα σου πρότεινα να ξανα ελέγξεις τις συχνότητες πιο προσεκτικά με άλλο δέκτη.
    Μια λεπτομέρεια, το σήμα είναι σταθερό σε άλλες συγκεκριμένες συχνότητες ή έχει εναλλασσόμενες αυξομειώσεις?
    Είχα Vu+Duo, το πρόβλημα που παρουσιάζουν είναι στους πυκνωτές τους με αποτέλεσμα το παραπάνω.
    Οι άδειοι και ελλαττωματικοί πυκνωτές, συχνά επηρεάζουν και τα ολοκληρωμένα.
    Box VU+solo2, dish op125, moter Amiko DM-3800 Digital, LNB smart titanium, 85.2E~45.0W
    Box TM 5402 M1super, no name dish 103x113cm, moter Dark motor, LNB Inverto black ultra, 68.5E~30.0W
    Apostolis.

  7. #7

    Re: Πρόβλημα με HOT BIRD 13.0 E, δεν μπορώ να κατεβάσω το Euronews Greek

    Quote Originally Posted by hercoulis View Post
    Αν δεν είναι το 4G, θα σου πρότεινα να ξανα ελέγξεις τις συχνότητες πιο προσεκτικά με άλλο δέκτη.
    Μια λεπτομέρεια, το σήμα είναι σταθερό σε άλλες συγκεκριμένες συχνότητες ή έχει εναλλασσόμενες αυξομειώσεις?
    Είχα Vu+Duo, το πρόβλημα που παρουσιάζουν είναι στους πυκνωτές τους με αποτέλεσμα το παραπάνω.
    Οι άδειοι και ελλαττωματικοί πυκνωτές, συχνά επηρεάζουν και τα ολοκληρωμένα.
    Καλησπερα ναι έχει εναλλασσόμενες αυξομειώσεις το σήμα σε αυτές τις συχνότητες,θα το ανοίξω το σαββατοκύριακο να δω μήπως φταίει κάποιος πυκνωτής,του τον είχα αλλάξει τον ενα πριν 2 χρόνια που είχε το γνωστό πρόβλημα και έπρεπε μπει μεγαλύτερος πυκνωτής σε χωρητικότητα,μετά απο την αλλαγή ξεκινούσε μια χαρά κανονικά,ίσως είναι αυτό που λες,άλλα δεν κατέβασε όμως και στον dreambox 7000s αυτές τις συχνότητες ,αυτό λίγο με προβληματίζει,θα το τσεκάρω σύντομα είμαι ηλεκτρονικός και έχω πυκνωτές,θα δοκιμάσω όμως και με άλλο δέκτη που να είναι HD ,να δω τι γίνεται και εκεί,οχι δεν υπάρχει παρεμβολή πάντως το έχω ψάξει πριν γράψω το post εδώ,αυτό με πολλά πειράματα ακόμη μου έμεινε να δοκιμάσω να βάλω φύλλα μολύβδου γύρω απο το LNB.

  8. #8

    Re: Πρόβλημα με HOT BIRD 13.0 E, δεν μπορώ να κατεβάσω το Euronews Greek

    Τελικά ήταν το πρόβλημα ένας πυκνωτής στο Vu+Duo που ήθελε και αυτός αλλαγή ,άλλα με την ίδια χωρητικότητα σε αντίθεση με το πρόβλημα redlight και μετά από την αλλαγή ανέβηκε κατακόρυφα η στάθμη του σήματος και η ποιότητα,διευκρινίζω όταν ανάβει μόνο το κόκκινο λεντ σε επανεκκίνηση στο Vu+Duo αλλάζουμε άλλων πυκνωτή με μεγαλύτερη χωρητικότητα και θα ξεκινάει αμέσως μετα κανονικά ,το παλιό γνωστό πρόβλημα redlight που είχαν οι πρώτοι Vu+Duo, σήμερα τον άνοιξα το μεσημέρι και όλα είναι μια χαρά πλέων23759-629e46cad1fee37d62f06c676ac30abf.jpg από εδώ πήρα τις πληροφορίες και την φωτογραφία για οποιοδήποτε άλλον που θα χρειαστεί όταν του παρουσιαστούν τα προβλήματα με την χαμηλή στάθμη του σήματος στον δέκτη του.http://www.vuplus-community.net/boar...problem.25474/

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο πακέτο στον HOT BIRD
    By Irte180 in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 0
    Last Post: 10-09-19, 00:33
  2. Replies: 0
    Last Post: 02-10-12, 17:57
  3. Euronews με κάθε τρόπο
    By korn in forum Media News
    Replies: 0
    Last Post: 29-06-12, 14:38
  4. Replies: 1
    Last Post: 15-12-11, 12:48
  5. Η νέα διάσταση του Euronews
    By ilias in forum Δορυφορικά & Επίγεια Νέα
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-11, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •