Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 21 to 30 of 84

Thread: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

  1. #21

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    Quote Originally Posted by jose View Post
    για να βρω το ELEVATION για την ανύψωση του κατόπτρου εχω αυτον τον τυπο ! P-(60-LATIDUTE)
    θα θελω τον ASTRA 3Α 23,5E μιας και ειμαι θεσσαλονικη
    Το P είναι ισο με την ανύψωση σταθερού πιάτου για τον δορυφόρο που αντίστοιχη στο σημείο 0 της περιοχής μας
    το P πιο θα ειναι στην πεπριτωση μου ? το 43,1 ?

    αυτες ειναι οι συντεταγμενες μου
    Latitude = 40.50, Longitude = 22.90
    Lat = 40 degrees, 35.0 minutes North
    Long = 22 degrees, 57.8 minutes East
    If you want to point a satellite TV dish at Satellite= 23.5 East orbit longitude

    Beam elevation= 43.1, Azimuth= 175.2 (magnetic compass), Polarisation= -0.6


    θα εχω δηλαδη 43,1 - (60 - 40.50) = 23,6 ?
    ειμαι σωστος σε αυτο ?
    επισης τωρα που το βλεπω λιγο καλυτερα,αυτο ειναι για ρυθμηση σταθερου πιατου,με το 43,1 να ειναι η γωνια ανυψωσης του πιατου. αυτο δεν ισχυει στα περιστρεφομενα.
    με τις συντεταγμενες σου...το μπερδευεις λιγο το θεμα,μια και στο καθε τι δινεις 2 τιμες.
    γεωγραφικο πλατος
    Latitude = 40.50, Longitude = 22.90
    Lat = 40 degrees, 35.0 minutes North
    Long = 22 degrees, 57.8 minutes East

    και γεωγραφικο μηκος
    Latitude = 40.50, Longitude = 22.90
    Lat = 40 degrees, 35.0 minutes North
    Long = 22 degrees, 57.8 minutes East
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  2. #22

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    τωρα μπερδεύτηκα περισσότερο ! απο αυτο το σιτε περνω τις συντεταγμενες και με αυτο κανω ολη την διαδικασία ετσι δεν ειναι ?

  3. #23

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    μα αν βαλεις απο την μια μερια το γεωγραφικο πλατος,η γωνια ανυψωσης,θα ερθει μονη της απο την αλλη μερια.αν πειραξεις την γωνια ανυψωσης,χαλασες το γεωγραφικο πλατος...
    υποτιθεται οτι το εχουν κανει ετσι,για να διευκολυνουν την κατασταση,δεν ξερω αν παλαιοτερα (πριν το 2003-04) δεν αναγραφοταν ετσι.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #24

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    μα αν βαλεις απο την μια μερια το γεωγραφικο πλατος,η γωνια ανυψωσης,θα ερθει μονη της απο την αλλη μερια.αν πειραξεις την γωνια ανυψωσης,χαλασες το γεωγραφικο πλατος...
    υποτιθεται οτι το εχουν κανει ετσι,για να διευκολυνουν την κατασταση,δεν ξερω αν παλαιοτερα (πριν το 2003-04) δεν αναγραφοταν ετσι.
    α οκ οποτε εγω με αυτες τις συντεταγμενες θα παιξω σωστα ?
    Latitude = 40.5831, Longitude = 22.9601
    Lat = 40 degrees, 35.0 minutes North
    Long = 22 degrees, 57.6 minutes East
    If you want to point a satellite TV dish at Satellite= 23.5 East orbit longitude

    Beam elevation= 43.1, Azimuth= 175.2 (magnetic compass), Polarisation= -0.6


    θα χρειαστω το Latitude = 40.5831 που θα το συθμισω στο μοτερ εκει και αυτο

    θα το εχω στο μηδεν,
    λεω τις ρυθμίσεις που θα θελω να βρω σημα στον 23,5, ωστε να τον κεντραρω σωστα και μετα απο τον δεκτη με USALS θα βρω τους υπολοιπους δορυφορους ετσι δεν ειναι ? τα λεω σωτα ? διορθώστε με αν κανω λαθος ή υπαρχει καποια λεπτομερια που ξεχναω!

  5. #25

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    αυτο που δειχνεις στην φωτο,θα πρεπει να ειναι στο "0" οταν το πιατο σου θα κοιταει ευθεια στις 22.58 μοιρες (τωρα αν αυτο καταφερεις να το βρεις με πυξιδα η με δεκτη...).ξεκινας με 23.5 και αν χρειαστει μετα,μικρορυθμιζεις
    αυτο εδω,αφου προσεξεις οτι το βλεπεις απο την μερια που λεει "latitude" και οχι "elevation" το ρυθμιζεις στις 40.50 (περιπου)
    sg2100-lat.jpg
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #26

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    το μεσο της βηδας δηλαδη θα πρεπει να ειναι 40.50 (περιπου) , εως εδω το εχω πιασει

    μια μικρη παρένθεση , το 22.58 τι ειναι τωρα ? εχει σχεση με τον 23,5 δορυφόρο που θελω? με τον δεκτη θα προσπαθήσω να τον βρω (λεω)

  7. #27

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    Quote Originally Posted by jose View Post

    μια μικρη παρένθεση , το 22.58 τι ειναι τωρα ? εχει σχεση με τον 23,5 δορυφόρο που θελω? με τον δεκτη θα προσπαθήσω να τον βρω (λεω)
    Latitude = 40.5831, Longitude = 22.9601
    Lat = 40 degrees, 35.0 minutes North
    Long = 22 degrees, 57.6 minutes East

    το ξαναγραψα και πιο πανω,δινεις 2 τιμες μηκους και πλατους. μια 22.96 και μια 22.576 (το εκανα στρογγυλο 22.58) και δεν ξερω ποια ειναι η σωστη,και ειναι το πραγματικο σημειο "0" που πρεπει να κοιταει το πιατο σου (δεν εισαι "0" =23.5). αλλα επισης εγραψα,ξεκινα με 23.5 και αν χρειαστει μετα,μικρορυθμιζεις...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #28

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    σε ευχαριστω πολυ georgeflu ! μόλις εχω αποτελέσματα θα ενημερώσω,
    σας ευχαριστω ολους ξερω οτι ρωταω πολλα κ κουραζω! ελπζω να την βγαλω την ακρη! νομιζω οτι αυριο θα εχω το μοτερ!

  9. #29

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    Quote Originally Posted by jose View Post
    σε ευχαριστω πολυ georgeflu ! μόλις εχω αποτελέσματα θα ενημερώσω,
    σας ευχαριστω ολους ξερω οτι ρωταω πολλα κ κουραζω! ελπζω να την βγαλω την ακρη! νομιζω οτι αυριο θα εχω το μοτερ!
    αυτο ισως,ειναι ενα λαθακι που κανουμε ολοι μας πολλες φορες και παιδευομαστε αδικα. αν ειχες ηδη στα χερια σου το μοτερ,πολλα απο αυτα που ειπαμε θα σου φαινοντουσαν πολυ πιο απλα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #30

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    αυτο ισως,ειναι ενα λαθακι που κανουμε ολοι μας πολλες φορες και παιδευομαστε αδικα. αν ειχες ηδη στα χερια σου το μοτερ,πολλα απο αυτα που ειπαμε θα σου φαινοντουσαν πολυ πιο απλα...
    ναι εχεις δικιο απλα θελω να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου τι ειναι για τι κ που ! ωστε οταν θα παω στην ταρατσα να μην κολλήσω και αναρωτιέμαι τι κανω τωρα, κυρίως γιαυτο βγαίνουν τοσες ερωτήσεις ! :)
    εχω διαβασει κ αρκετους οδηγους που δεν ειναι ολοι ιδιοι οπωτε γεννιούνται απορίες:)

Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •