Page 2 of 9 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 11 to 20 of 84

Thread: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

  1. #11

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    Quote Originally Posted by tomgr View Post
    Λοιπόν εγώ θέλω να κάνω μια άλλη ερώτηση μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει κάποια λύση.
    Σ' έναν DM800se και με image το Satdreamgr 4, βάζω συντεταγμένες, συντονίζω κι όλα καλά.
    Επειδή όμως σε κάποιους δορυφόρους χρειάζεται να κάνω μικρορύθμιση για καλύτερο αποτέλεσμα (ειδικά σε ορισμένους ακόμη και ελάχιστη μετακίνηση έχει θεαματική διαφορά στο σήμα) δεν μπορώ να αποθηκεύσω την καινούρια θέση. Όταν βγαίνω από τις ρυθμίσεις επανέρχεται στην αρχική θέση.
    Καμιά ιδέα;
    αν προκειται για usals,δεν προκειται να γινει με αυτο τον τροπο. σε καθε περιπτωση παντως,υποθετω οτι ο δεκτης χανει σε ολο το τοξο και οχι σε καποιους μονο δορυφορους (απλα εκει ειναι οπως λες κι εσυ πολυ αισθητη η αλλαγη) .σε παρομοια περιπτωση,εγω εδωσα στον δεκτη ψευτικες συντεταγμενες (γιατι ειται το μοτερ δεν εστελνε σωστες πληροφοριες στον δεκτη,ειται το λογισμικο μετρουσε σταθερα λαθος) προς την κατευθυνση που ανεβαζε ισχυ.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  2. #12
    tomgr's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    238
    Rep Power
    114

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    σε παρομοια περιπτωση,εγω εδωσα στον δεκτη ψευτικες συντεταγμενες
    Το θέμα είναι ότι αυτό ήταν το πρώτο που δοκίμασα αλλά ενώ έφτιαχνε ανατολικά χάλαγε προς τα δυτικά και το αντίστροφο. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω full σήμα σε hellassat και astra 28 και να μην πιάνω τα digea στις 3 και το ανάποδο. Αυτός είναι και ο λόγος που ρώτησα αν υπάρχει τρόπος, αφού βρω τη σωστή θέση καθενός από τους 5-6 δορυφόρους που παρουσιάζουν ενδιαφέρον, να μπορώ να αποθηκεύσω τη θέση αυτή.

  3. #13

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    Το μοτερ ειναι εντελως καθετο;
    Γιατι αυτο που καταλαβαινω εγω ετσι οπως το γραφεις, ειναι θεμα εγκαταστασης .........
    ...και όχι ρε π@!@#$δες δεν θα μας κόψετε το χαμόγελο....

    1.05X1.15 NONAME(MABO) ΠΙΑΤΟ, ΑCTUATOR SUPERJACK 12', POSITIONER SUPERJACK EZ2000, 30'W-75'E / TORODIAL 90 0.8',4.8',9',13',16',19',23.5',28',31.5',39',42'

  4. #14

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    μμμ,αυτης της γνωμης ειμαι κι εγω,οτι το τοξο ειναι ελαφρως φευγατο,γιατι ναι μεν το λογισμικο πολλες φορες "χανει" βηματα,αλλα τα χανει σταθερα.
    εναλλακτικα,μπορεις να μην ενεργοποιησεις το usals και να σεταρεις χειροκινητα ολους τους δορυφορους.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #15

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    τωρα που θα μου ερθει το μοτερ και θα πρεπει να βρω τον πιο κοντινό δορυφόρο, οταν θελω να τον βρω οσο καλυτερα μπορω, τι κανω ?πρεπει να βρω τις 2 ακριανές συχνότητες του δορυφόρου ? ποιες συχνότητες θα πρεπει να εχω στον δεκτη μου ωστε οταν τον βρω να ξερω οτι ειναι σε καλο σημείο? γιατι μπορει να πιασω ενα καναλι, να εχει 90 σημα πχ, και μετα να παω σε αλλο καναλι και να εχει 50 ή και καθολου !
    εδω θεσσαλονικη θα πρεπει να πιασω τον πιο νοτιο δορυφόρο ο οποιος ειναι ο 23,5

  6. #16

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    βλεποντας συντεταγμενες Θεσσαλονικης,22.9χχχ ειναι το γεωγραφικο μηκος,οποτε κεντρο και ψηλοτερο σημειο εισαι στις 23.5 περιπου (εχωντας βαλει στην ανυψωση μοτερ το γεωγραφικο πλατος,στην περιπτωση σου απο 40.50 αν εισαι Θερμη, εως 40.70 αν εισαι Ωραιοκαστρο).
    ποιες συχνότητες θα πρεπει να εχω στον δεκτη μου ωστε οταν τον βρω να ξερω οτι ειναι σε καλο σημείο? γιατι μπορει να πιασω ενα καναλι, να εχει 90 σημα πχ, και μετα να παω σε αλλο καναλι και να εχει 50 ή και καθολου
    αυτο...δεν εχει απολυτη απαντηση. διαλεγεις για αρχη μια δυνατη για να τον εντοπισεις-κεντραρεις και μετα πας σε μια πιο αδυνατη για να κανεις καλυτερο κεντραρισμα. παρ ολα αυτα,σε καποιους δορυφορους (πχ 28.2),οι δεσμες ειναι ετσι,που σε καποια καναλια θα εχεις δυνατο σημα,ενω σε αλλα μπορει και καθολου.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #17

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    Εγω πως μπορω να ξερω ποιες συχνοτητες ειναι δυνατές κ ποιες αδύνατες? Υπαρχει καποιο σιτε που μπορω να το καταλαβω? Στο lingsat πχ υπαρχουν ολες οι συχνοτητες, αλλα ποιες ειναι δυνατες απο την περιοχη Πως θα το ξερω?
    Thanks

  8. #18

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    στο lyngsat (και το flysat και το kingofsat) διπλα απο την συχνοτητα,αναφερεται και η δεσμη ληψης. στην δεσμη θα δεις σε ποιον "κυκλο" ειναι η περιοχη σου και εκτιμηση για το τι διαμετρος χρειαζεται. βεβαια,αυτα στην θεωρια,γιατι στην πραξη... πολλα εχουν ανατραπει. περισσοτερα...ρωτωντας...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #19

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    για να βρω το ELEVATION για την ανύψωση του κατόπτρου εχω αυτον τον τυπο ! P-(60-LATIDUTE)
    θα θελω τον ASTRA 3Α 23,5E μιας και ειμαι θεσσαλονικη
    Το P είναι ισο με την ανύψωση σταθερού πιάτου για τον δορυφόρο που αντίστοιχη στο σημείο 0 της περιοχής μας
    το P πιο θα ειναι στην πεπριτωση μου ? το 43,1 ?

    αυτες ειναι οι συντεταγμενες μου
    Latitude = 40.50, Longitude = 22.90
    Lat = 40 degrees, 35.0 minutes North
    Long = 22 degrees, 57.8 minutes East
    If you want to point a satellite TV dish at Satellite= 23.5 East orbit longitude

    Beam elevation= 43.1, Azimuth= 175.2 (magnetic compass), Polarisation= -0.6


    θα εχω δηλαδη 43,1 - (60 - 40.50) = 23,6 ?
    ειμαι σωστος σε αυτο ?

  10. #20

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Ρύθμιση μοτέρ και δορυφόροι

    κατ αρχην θα πρεπει να ξερεις το γεωγραφικο πλατος της περιοχης σου (το οποιο ειναι στο περιπου 40.60 +/- αναλογα ποια περιοχη εισαι).
    μετα,στο μοτερ (σε οσα εχω δει,αυτο συμβαινει) απο την μια μερια,γραφει γωνιες ανυψωσης,απο την αλλη μερια γεωγραφικο πλατος.εκει βαζεις το δικο σου γεωγραφικο πλατος για να μην μπερδευεσαι με τυπους κλπ.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Page 2 of 9 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •