Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 35

Thread: Ταινιες

  1. #21

    Απ: Ταινιες

    μπορεις να δοκιμασεις και με πιο απλο τροπο.
    δηλαδη..
    απο το pc σου,κανεις sharing τον φακελο με τις ταινιες σου.(δεξι κλικ επανω του>properties>καρτελα sharing)
    μετα πας στο μενου του dreambox.κεντρικο μενου>παραμετρ/ση>συστημα>network>mount manager>add new network mountpoin>
    και κανεις Mount τον φακελο που εχεις τις ταινιες σου.
    απο`κει και περα,παιζεις κατευθειαν με οποιο mediaplayer θελεις,οπως ειναι και το ενσωματωμενο που συνηθως εχουν τα image.
    εγω με αυτον τον τροπο,εχω κανει mount τον δικτυακο μου δισκο(nas)και με το encanced movie center(το οποιο θεωρω κορυφαιο),βλεπω τα παντα μεσα απο κει.
    δοκιμασε και αυτον τον τροπο.δεν εχεις να χασεις κατι.

  2. #22

    Απ: Ταινιες

    Quote Originally Posted by dmtrpapa View Post
    μπορεις να δοκιμασεις και με πιο απλο τροπο.
    δηλαδη..
    απο το pc σου,κανεις sharing τον φακελο με τις ταινιες σου.(δεξι κλικ επανω του>properties>καρτελα sharing)
    μετα πας στο μενου του dreambox.κεντρικο μενου>παραμετρ/ση>συστημα>network>mount manager>add new network mountpoin>
    και κανεις Mount τον φακελο που εχεις τις ταινιες σου.
    απο`κει και περα,παιζεις κατευθειαν με οποιο mediaplayer θελεις,οπως ειναι και το ενσωματωμενο που συνηθως εχουν τα image.
    εγω με αυτον τον τροπο,εχω κανει mount τον δικτυακο μου δισκο(nas)και με το encanced movie center(το οποιο θεωρω κορυφαιο),βλεπω τα παντα μεσα απο κει.
    δοκιμασε και αυτον τον τροπο.δεν εχεις να χασεις κατι.

    Έκανα share ένα file(1) στο pc ( file://user/1). Με το mount manager είδα το pc (user 192.168.xxx.xxx) στο DM00SE me newnigma 2 και του όρισα το username και το password του pc. Με το add new network mountpoin έκανα mount το file user\1 και στη λίστα των mountpoints το βλέπω ενεργό με το συματάκι του δίσκου αριστερά χωρίς χ και πράσινο.
    Με το encanced movie center V3.0 έχω πρόβλημα. Όσες προσπάθειες και αν έκανα δεν μπόρεσα να πετύχω τις ρυθμίσεις. Μου λέει αν θυμάμαι καλά, ότι δεν υπάρχει τέτοιο file.
    Υπάρχει κάπου ένα how to για τις ρυθμίσεις του encanced movie center to οποίο θέλω για να βλέπω κάποιες ταινίες που έχω στο pc;
    *Στο DM00SE έχω εσωτερικό δίσκο και τις εγγραφές τις κάνω σε αυτόν.
    Ευχαριστώ
    cy67

  3. #23

    Απ: Ταινιες

    Enhanced Movie Center V2.01 μαζι κατεβαινει και το πακετακι με το αντιστοιχο πανελ για τις οποιες ρυμθισεις του player.και default να τις αφησετε,δεν υπαρχει προβλημα.υπαρχει διαθεσιμο για κατεβασμα στo μενου pluggins.
    FontMagnigier το εργαλειακι αυτο,ειναι για να τους υποτιτλους.μεγαλωνει,μικραινει και γενικως ρυθμιζει οτι εχει σχεση με γραμματοσειρες του enigma.
    δεν υπαρχει διαθεσιμο μεσα στο μενου pluggins.το κατεβαζουμε και το περναμε χειροκινητα.
    AutoResolution αλλαζει αυτοματα την αναλυση του προγραμματος,αναλογως υλικου.

    εννοηται οτι για να μην εχουμε προβλημα με πολυκαναλο ηχο(dolby digital&dts)εχουμε κατεβασει τα αντιστοιχα pluggins.
    απ`οτι εχω δει,οτι χρειαζεται ειναι ενσωματωμενο στα περισσοτερα-εαν οχι σε ολα-images.

    απο ρυθμισεις,το μονο που ουσιαστικα πειραξα,ειναι μεσα απο το συστημα>autoresolution,να αλλαξω την επιλογη Enable 720p 24 Mode,σε 1080p24.
    ετσι εχω upscale σε ταινιες που δεν ειναι 1080p.το συγκεκριμενο pluggin βεβαια,θελει λιγο ψαξιμο γιατι εχει αρκετες παραμετρους που θελουν σκαλισμα.
    εχω δοκιμασει mkv 720p,1080p,avi,mpg4 και τα παει ολα νερακι.
    παιζει και τα αρχεια με ενσωματωμενους υποτιτλους,αλλα βεβαια και με εξωτερικο srt το οποιο πριν το εχουμε αλλαξει απο κωδικ/ση ANSI σε UTF-8.
    μπορει να φαει καποια κολληματακια εαν ζοριστει,αλλα σε πολυ λογικα πλαισια.
    πιστευω οτι για καποιον που δεν εχει πολλες απαιτησεις απο ενα mediaplayer,το δεκτακι παιζει μια χαρα και ειναι πολυ βολικο/πρακτικο.
    εννοηται ενα καποιος εχει να προσθεσει ή να διορθωσει κατι,το κανει αμεσα.

    μια ακομη ρυθμιση που θα πρεπει να γινει,ειναι μεσα απο το παραμετροποιηση>συστημα>a/v settings,
    αλλαζουμε την επιλογη display>16:9 content as σε Letterbox.
    ετσι αποφευγουμε το grop,που κανει ο δεκτης.
    μεχρι στιγμης,δεν εχω δει να επηρεαζει κατι αλλο στην οθονη μου.
    μεχρι 20gb περιπου ματροσκα,παιζει ανετα,απο κει και περα αρχιζουν τα ζορια.
    μην ξεχναμε αλλωστε οτι ειναι δορυφορικος δεκτης και οχι Mediaplayer.
    παρολα αυτα,παιζει μια χαρα.


    οποια αλλη απορια εχεις,θα την λυσουμε το βραδακι που θα βλεπω και το δεκτη.


    ***υπ`οψιν οτι downmix σε dts κανει μονο το newnigma2.
    τα υπολοιπα Image,δεν υποστηριζουν downmix,που σημαινει οτι ταινια εχεις με dts,
    θα πρεπει να ανοιξεις τον ενισχυτη σου για να παρεις ηχο.

  4. #24

    Απ: Ταινιες

    Σίγουρα κάτι κάνω λάθος φίλε.οποιο βερσιον και να κατεβασω είτε από το new menu είτε από το TSpanel είτε από το Newenigma2 Servises από τη λίστα των plugins ανοίγω μόνο μια κάρτα με τις ρυθμίσεις του plugin. To player δεν υπαρχει πουθενά. Το v201 δεν το βρήκα να το κατεβασω.αν γίνεται ανέβασε κάπου τα files που πρέπει να περάσω στο dm800se me newnigma2 αν το image έχει καμία σχέση
    Ευχαριστω
    Cy67

  5. #25

    Απ: Ταινιες

    το Enhanced Movie Center θα ψαξεις να βρεις.
    δεν ξερω τι ισχυει για το Image στον κλωνο,αλλα στο newnigma2 για γνησιο υπαρχει σιγουρα.
    υπαρχει και ενα plugin Enhanced,που ειναι μονο για ρυθμισεις εικονας.
    οταν θα παω σπιτι,θα σου πω ακριβως τι γινεται,γιατι τωρα δεν τα θυμαμαι..


    **εαν το βρισκεις το Enhanced Player σαν plugin,
    μπες μεσα στο Plugin και δες καπου στις ρυθμισεις,εαν εχει επιλογη να φαινεται το player εξω στο μενου και αλλαξε το σε yes.

  6. #26

    Απ: Ταινιες

    Κατάφερα να βρω τη επιλογη να φαινεται το player εξω στο μενου. Με κουμπί του video βλέπει τις ταινίες στον εσωτερικό δίσκο του DM και τις παίζει κανονικά. Το θέμα με ποιο. Τροπο θα δει και το folder που έκανα share στο pc.file://user/1.

  7. #27

    Απ: Ταινιες

    network-mountmanager-add new network mount point
    active. ενεργ/ση
    local share name. οτι θες
    mount type cifs
    server ip. την ip του pc σου
    server share. το ονομα του φακελου που μοιραζεις
    use as hdd. ναι
    mount options. rw
    username. & password τα αντιστοιχα απο το pc σου

  8. #28

    Απ: Ταινιες

    Αυτά τα έκανα. Εξάλλου πχ με το media player του image βλέπω και το file που εκανα share στο pc και το δισκο του DM. το Enhanced Movie Center βλέπει μονο τον δισκο του DM. το ερώτημα μου ειναι τι πρεπει να κανω, τι ρυθμισεις να κανω στο Enhanced Movie Center, για ναδει και το file που εκανα share στο pc;

  9. #29

    Απ: Ταινιες

    plugins> Enhanced Movie Center(setup)
    movie home home path>ok εκει ψαξε να βρεις τον φακελο που εχεις κανει share.
    ok,save.
    προσεχε ομως.ετσι-λογικα-το Enhanced Movie Center,θα βλεπει μονο το δισκο που εχεις κανει share και δεν θα βλεπει το περιεχομενο του ενσωματωμενου σκληρου.
    για τεσταρε το..

  10. #30

    Απ: Ταινιες

    Το file σε περιβάλλον windows σαν διαδρομή είναι share με αυτό τον τροπο //user/1. Στο DM το έχω γράψει με πολλές παραλλαγές πχ /user/1 h //user/1 h user1 h 1 h server/1 (έτσι το βλέπει το Vlc) αλλά σε όλες τις περιπτώσεις λαμβ´ανω το μήνυμα ότι Given path does not exist.Please change. Ξέρεις με ποιο τροπο πρέπει να γράψω τη διαδρομή σωστά σε περιβάλλον DM για να την ακολουθήσει το EMC και να δει το φάκελο στο pc? και κάτι ακόμα,δεν είναι περίεργο που και το VLC και το Media Player βλέπουν όλες τις διευθύνσεις αυτόματα και ταυτόχρονα και το ΕΜC θέλει manual ρυθμίσεις?

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •