Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Ερωτήσεις για Dreambox

  1. #11

    Απ: Ερωτήσεις για Dreambox

    VU+ Ultimo υποστηρίζει web interface streaming , χειρισμό του δέκτη από web ή φόρτωση Ιmage από web χωρίς σειριακό καλώδιο;
    Επίσης για multiboot χρησιμοποιείς μόνο MEOBOOT.

  2. #12

    Απ: Ερωτήσεις για Dreambox

    VU+ Ultimo υποστηρίζει web interface streaming , χειρισμό του δέκτη από web ή φόρτωση Ιmage από web χωρίς σειριακό καλώδιο;
    Επίσης για multiboot χρησιμοποιείς μόνο MEOBOOT.

  3. #13

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Ερωτήσεις για Dreambox

    ολοι οι δεκτες της dream,φορτωνωνται με web interface. ολοι οι δεκτες της vu+,με ενα απλο usb stick. το null modem καλωδιο,το εχεις παντα καπου προχειρο,αν κατι παει στραβα και στις 2 μαρκες.λειτουργειες μεσω web interface,υποστηριζουν ολοι οι enigma2 δεκτες.για multiboot,ειναι σχεδον διαχωρισμενο,οτι αν εχεις dream θα δουλευεις Β.Α και αν εχεις vu+,θα δουλευεις meoboot.καποιες πατσαρισμενες εκδοσεις,απο το ενα στο αλλο,με τα τελευταια λογισμικα,περισσοτερο προβληματα εχουν,παρα μας βοηθανε να κανουμε αυτο που θελουμε.
    και μια καθαρα προσωπικη γνωμη ως προς την επιλογη του δεκτη. εχω δοκιμασει αρκετα μοντελα και μαρκες δεκτων,οπως azbox,xtrend,vu+,dream. σιγουρα οι 2 τελευταιοι ειναι ενα σκαλακι πιο πανω,αλλα και ο xtrend πλεον,δεν εχει καποια παιδικα προβληματα που ειχε στις αρχες,οποτε εχει παει αρκετα ψηλα και αυτος. στο συγκριτικο μεταξυ vu+ -dream,δεν ειναι το θεμα οτι θα παρεις καποιον καλυτερο δεκτη. αν πας στην μεγαλη κατηγορια (dm7020HD -vu+ultimo) σε γενικες γραμμες,θα παρεις 2 δεκτες με ομοια χαρακτηριστικα,αλλα τον vu+ γυρω στα 80-100 ευρω φθηνοτερο. αν πας στην μικρη κατηγορια,(800se-vu+uno) τοτε θα δεις οτι ο uno εκτος απο αρκετα φθηνοτερος,εχει και πλουσιοτερο hardware. απο πλευρας λογισμικων,σιγουρα ολο και απο καποια διαφορα θα υπαρχει (σε αλλα θα ειναι η μια πιο εξελιγμενη και σε αλλα η αλλη),αλλα σε γενικες γραμμες,ειναι κοντα η μια στην αλλη.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #14
    sakis1234567's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    GREECE
    Posts
    452
    Rep Power
    90

    Απ: Ερωτήσεις για Dreambox

    για αυτο παρε vu+ που σου ελεγα το λενε και οι ειδικοι. ΤΕΛΟΣ

  5. #15
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    Απ: Ερωτήσεις για Dreambox

    φιλαρακι εγω εχω τον 7020HD και τον VU+UNO.ειμαι ευχαριστημενος και με τους δυο.η διαφορα που βλεπω εγω ειναι καλυτερη εικονα στα SD καναλια ο 7020HD περισοτερη μνημη flash o 7020HD 1gb(προς το παρον 248mb)που σημαινει οτι του βαζεις οτι προσθετα θελεις στη flash ενω ο VU+UNO εχει 99mb μνημη flash.φυσικα υπαρχει αρκετη διαφορα στη τιμη.η επιλογη δικη σου για δυο πολυ καλους δεκτες.πιο πριν ειχα τον 800αρη.για τον 800se δεν εχω εμπειρια.

  6. #16

    Απ: Ερωτήσεις για Dreambox

    Εγώ έχω τον 800se από το Δεκέμβριο του 2010 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Άψογος δέκτης χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν αγόραζα σήμερα θα κοιτούσα τον 7020HD. Σε λογισμικό τρέχω πότε newnigma και πότε OpenPLi.
    Κώστας

  7. #17

    Απ: Ερωτήσεις για Dreambox

    Μάλλον το βλέπω για 7020.
    Τους Dreambox τους παρακολουθώ 2-3 χρόνια στην αρχή κοιτούσα τον 8000 αλλά λέω τώρα με τη κρίση πολλά τα χρήματα.
    Οι Dreambox νομίζω έχουν την καλύτερη υποστήριξη, σε tutorial , λογισμικό κλπ, εδώ και 10 χρόνια είναι κορυφή και νομίζω δύσκολα θα φύγουν.
    Εκείνο που με χαλάει με τους Dreambox είναι ότι δεν κάνεις loop τη κεραία, ενώ ο Vu Ultimo αυτό το έχει λυμένο με πολύ έξυπνο τρόπο θα έλεγα με κέρδισε σε αυτό.
    Αλλά από την άλλη δεν βρήκα ούτε ένα tutorial για αυτόν παρά μόνο για φλασάρισμα και αυτό με σειριακό καλώδιο.
    Αν δεν έχεις σειριακή τι γίνεται;

  8. #18

    Απ: Ερωτήσεις για Dreambox

    Οταν λες experimental ποιό ακριβώς εννοείς;

  9. #19

    Απ: Ερωτήσεις για Dreambox

    Μάλλον δε διάβασες καλά αυτά που γράφτηκαν...

    Οι Dreambox ΔΕΝ έχουν καλύτερη υποστήριξη, σε tutorial και λογισμικό. Το αν είναι κορυφή είναι καθαρά υποκειμενικό, το αν θα φύγουν επίσης!

    Tutorial για φλασάρισμα του VU+ μπορώ να σου γράψω τώρα αμέσως....βάλε το image σε ένα stick, σβήσε τον δέκτη από το διακόπτη πίσω, βάλε το stick στο δέκτη, άναψέ τον και.......έτοιμος!!! Γράφτηκε πολλές φορές, ΔΕΝ χρειάζεσαι null modem καλώδιο, μόνο για extreme περιπτώσεις που κάτι στραβώσει πολύ άσχημα!

    Γενικά, όπως έγραψε και ο georgeflu πιο πάνω, έχοντας δοκιμάσει πλέον αρκετούς από τους δέκτες αυτούς, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τείνω πλέον στους VU+. Ειδικά με την κίνηση της Dream να "κλείσει" τον κώδικα του enigma2, εξαλείφθηκε και ο τελευταίος λόγος να αγοράσω δέκτη τους. Σίγουρα οι dream είναι οι δέκτες που μας "άνοιξαν τα μάτια" και έδειξαν το δρόμο για τους σημερινούς δέκτες, όμως πλέον υπολείπονται σε δυνατότητες του ανταγωνισμού και είναι αδικαιολόγητα υπερτιμημένοι.

    Φυσικά, αυτό δε σημαίνει ότι οι δέκτες της δεν είναι καλοί...ίσα-ίσα, μια χαρά είναι, απλά η γνώμη μου είναι η παραπάνω!

  10. #20

    Απ: Ερωτήσεις για Dreambox

    Quote Originally Posted by niknith View Post
    φιλαρακι εγω εχω τον 7020HD και τον VU+UNO.ειμαι ευχαριστημενος και με τους δυο.η διαφορα που βλεπω εγω ειναι καλυτερη εικονα στα SD καναλια ο 7020HD περισοτερη μνημη flash o 7020HD 1gb(προς το παρον 248mb)που σημαινει οτι του βαζεις οτι προσθετα θελεις στη flash ενω ο VU+UNO εχει 99mb μνημη flash.φυσικα υπαρχει αρκετη διαφορα στη τιμη.η επιλογη δικη σου για δυο πολυ καλους δεκτες.πιο πριν ειχα τον 800αρη.για τον 800se δεν εχω εμπειρια.
    Συγκρίνεις μοντέλα διαφορετικής κατηγορίας, ο 7020HD είναι απέναντι στον ULTIMO και ο UNO στον 800se.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DREAMBOX ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By stratos31 in forum Γενικά Enigma 2
    Replies: 19
    Last Post: 16-07-17, 21:44
  2. dreambox >> vu box
    By makis67 in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 5
    Last Post: 17-08-15, 21:08
  3. Dreambox 800HD με sim2.01 kai Dreambox 8000HD
    By kossof in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 3
    Last Post: 26-08-13, 23:06
  4. ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΣ DREAMBOX 500 HD
    By dmtrpapa in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 1
    Last Post: 12-05-12, 17:15
  5. dreambox sim2,10 vs dreambox sim ferrari
    By mariosvl2008 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-12, 08:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •