Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Θόρυβος στο DM800 HD

  1. #1

    Θόρυβος στο DM800 HD

    Γειά σας παιδιά!

    Πρόσφατα αγόρασα ένα Dreambox DM800 HD (clone) boot 82 sim2.01 (taiwan) και είμαι σε φάση ψαξίματος και πειραματισμού μετά από 11 χρόνια με τον θρυλικό "παππού" (Humax 5400).
    Δεν είχα αγοράσει τόσο καιρό δέκτη καινούργιο γιατί δεν είχαμε adsl στην περιοχή μου αλλά επιτέλους μας συνδέσαν!

    Λοιπόν παρατήρησα αμέσως οτι κάνει θόρυβο μέσα στο κουτί. Το άνοιξα και ήταν το ανεμιστηράκι. Του λασκάρισα/έσφιξα βίδα το μετακίνησα λίγο κλπ αλλά τον θόρυβο τον κάνει.
    Αναρρωτίωμουν αν κάνει το ίδιο και σε άτομα που έχουν τον ίδιο δέκτη. Βέβαια όταν είμαι σε απόσταση και βλέπω TV δεν ακούγεται λόγο volume αλλά όταν δεν είναι δυντατό το volume ακούγεται και είναι εκνευριστικό.

    Αν έχει κάποιος τον ίδιο δέκτη ας μου πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα και αν έχει κάποιος μια πιθανή λύση και αυτή θα ήταν ευπρόσδεκτη!

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    εε εχουν τετοια προβληματα τα κλωναρακια με τον ανεμιστηρα. τον εχεις ανοιξει να δεις τον ανεμιστηρα?
    καλως σας βρηκα

  3. #3

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267
    Λύση είναι αν δεν θέλεις να επέμβεις στον δεκτη (καλύτερα μην τo κανεις αν δεν γνωρίζεις) να πας σε κάποιον ηλεκτρονικό να σου αντικαταστήσει τον ανεμιστήρα, είναι πολύ χαμηλό τo κόστος αν γνωρίζεις κάποιον και δεν χρειάζονται ειδικές γνώσης
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  4. #4
    Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.
    Απο Dreambox δεν ξέρω αλλά από υπολογιστές ναι. Στα desktop που έχω επεμβαίνω κανονικότατα αλλά όχι στο laptop. Μου φάνηκε ψιλο-γνώριμο τοπίο. Όταν τον άνοιξα μου φάνηκε σχετικά απλό. Είχε την τροφοδοσία του και η μια βίδα του είναι κάτω από το tuner και δεν την πείραξα γιατί έπρεπε να το πειράξω. Θα το επιχειρούσα μόνο αν είχα ανεμιστηράκι για να το αντικαταστήσω το υπάρχον. Όταν και άν το κάνω θα σας ζητήσω συμβουλές.
    Απλά ήμουν περίεργος για το άν ήταν συνιθισμένο φαινόμενο στους συγκεκριμένους δέκτες.

  5. #5
    ξεβιδωσετο και βαλε λιγο σιλικονη στη μεση μηπως σταματησει.

  6. #6
    Μια ευκολη λυση που κανω και εγω στον δικο μου τακτικα ειναι
    Αφαιρεσε το ανεμιστηρακι , στο κεντρο του εχει ενα αυτοκολητο βγαλε το και βλεπεις τον αξονα που περιστρεφεται εκει ριξε μια σταγονα λαδι .

  7. #7
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές!

    Για να τον βγάλω πρέπει να αφαιρέσω το tuner σωστά? Το μισό σχεδόν ανεμιστηράκι είναι από κάτω του.

  8. #8
    Ναι ετσι ειναι , οπως και ολη την πισω μεταλλικη πλευρα του δεκτη

  9. #9
    Η δοκιμασμενη λυση σε αυτη την περιπτωση ειναι ....βγαζεις το ανεμιστηρακι ξεκολας με προσοχη το αυτοκολητο και βαζεις λιγο εκει στο αξονακι λιγο γρασσο γραφιτι,και αντε γεια ο θορυβος μια για παντα.


    Arduino playground

  10. #10
    και λιγο βαζελινη να βαλεις κανει καλη δουλεια χωρις πλακα δοκιμασε το και θα δεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. D.M.S-LV-Img-dm800-OE2.0
    By sat gr in forum Images Dm800
    Replies: 31
    Last Post: 12-11-16, 15:59
  2. D.M.S-LV-Img-dm800-OE2.0
    By korn in forum Images Dm800
    Replies: 33
    Last Post: 03-12-15, 16:24
  3. dm800 κλωνος προβλημα
    By G6519 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 10
    Last Post: 21-01-14, 21:58
  4. Δεν Ξεκεινά ο DM800
    By harisgr in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-11, 23:06
  5. Απομακρυσμένος έλεγχος dm800
    By harisgr in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 2
    Last Post: 04-07-11, 22:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •