Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 11 to 20 of 43

Thread: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

  1. #11

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    Καλημέρα και πάλι.

    Στήσαμε λοιπόν τα 2 πιάτα όπως είχα γράψει.

    Το πρόβλημα είναι οτι με 1.10 πιάτο και invacom lnb δε μπορώ να πιάσω πάνω από 10.3db SNR στον 28.2E. Ο δέκτης δίνει περίπου 70% SNR με 0 λάθη. Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ να κατεβάσω τα HD του Astra....π.χ. Sky Sports F1 HD (που είναι και το βασικότερο που με νοιάζει) αλλά δε βρίσκω επίσης και τα BBC.

    όσο και να κουνήσαμε το πιάτο ελαφρά με το χέρι αριστερά δεξιά πάνω κάτω δε καταφέραμε κάτι καλύτερο από 70% σήμα.....κάνουμε κάτι λάθος?

  2. #12

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    το 70% που αναφερεις,αντιπροσωπευει μια συχνοτητα (αυτην που εχεις στον δεκτη και ψαχνεις) και σιγουρα οχι ολο τον δορυφορο.αν θες,πες μας και ποια ειναι η συχνοτητα,να υπαρχει μια εικονα ληψης. τα BBC,αν εννοεις τα stream,εδω τα κατεβαζω και με 60αρι,οποτε σιγουρα βγαινουν εκει με το 1.10 ! δεν κατεβαινουν ομως με ονοματα,αλλα με νουμερα (τα οποια δεν θυμαμαι γιατι τα εχω κανει μετονομασια. 6711,6712 κλπ νομιζω). για το F1HD ενδεικτικα θα σου πω,οτι την συχνοτητα του BBC (11954 Η 27500 2/3) την εχω με 85% σημα και του f1 (12363 V 29500 3/4) με 62%.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #13

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    λοιπόν.

    στον Astra 28.2E με πιάτο 1.10 και invacom lnb έχουμε:

    τα 6711 6712 τα έχω με 84% σήμα.
    Sky Sports F1 HD στο 80%

    στον Hotbird 13.0E με πιάτο 0.90 και e-tronix lnb έχουμε:

    BBC HD στο 65%


    μου κάνει φοβερή εντύπωση οτι βρίσκονται σε διαφορετική λίστα τα κανάλια και οτι κάποια είναι μέσα σε νούμερα όπως ανέφερες και όχι με τα κανονικά τους ονόματα.

    γενικά....πως σου φαίνονται τα αποτελέσματα? μπορώ να κάνω κάτι για να ανεβάσω το snr? και επίσης πως θα βάλω σε μια τάξη τα κανάλια ρε γμτ?
    κατέβασα του hannibal τη λίστα με τα favourites αλλά και πάλι δε μ αρέσει η κατάταξη.

  4. #14

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    τον HOTBIRD σου,τον βλεπω ελαφρως πεσμενο.

    για τον 28.2 δε νομιζω οτι χρειαζεται να ανεβασεις το snr σου! τα αποτελεσματα σου,ειναι παρα πολυ καλα για την περιοχη που εισαι και για τις ιδιοτροπιες του δορυφορου. να εχεις κατα νου,οτι σε καποιες συχνοτητες θα εχεις διαφορες (ισως και απωλεια) στο σημα,αναλογα με την εποχη (ανοιξη-φθηνοπορο κυριως).
    για τις λιστες...μονο εσυ ο ιδιος μπορεις να φτιαξεις λιστα οπως την θελεις. παρε μια ετοιμη σαν βαση,μετονομασε φακελους με αγαπημενα οπως εσυ θες,σβησε οποιες δεν θες και πετα μεσα τα καναλια που θες (καπως ετσι εκανα κι εγω τα δικα μου).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #15

    apostolos's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    924
    Rep Power
    154204

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    Και σε μενα φιλε μου το ΒΒC HD (Hotbird 13°Ε) με πιάτο 0.90 ειναι 65%.. (Αθηνα)..

  6. #16

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    σιγουρα 1-2 απαντησεις φιλων απο την ιδια περιοχη,βοηθαν να βγει πιο ασφαλες συμπερασμα για την ληψη. ισως η συχνοτητα αυτη, να ειναι πιο ισχυρη στα βορεια,απλα εγω εκανα μια εκτιμηση,λαμβανοντας υπ οψιν οτι ο HOTBIRD ειναι καπως πιο ομοιομορφος σε ολη την χωρα.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #17

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    μάλιστα...ευχαριστώ πολύ παίδες για τις ταχύτατες απαντήσεις για ακόμα μια φορά. η αλήθεια είναι οτι είμαι λίγο ψείρας με τα νούμερα και μάλλον δεν ευχαριστιέμαι εύκολα

    αυτό που μένει είναι να φτιάξω τη λίστα με τα κανάλια και τις κατηγορίες που γουστάρω. ερώτηση λοιπόν πάνω σε αυτό......επειδή χρόνος υπάρχει.......το να κάτσω να φτιάξω μια λίστα με κατηγορίες όπως ο hannibal, αλλά που θα είναι ραμμένη στα μέτρα τα δικά μας, θα ήταν δύσκολο εγχείρημα? λογικά με το dreamboxedit? και μπορώ να την ανεβάσω ως αρχείο και να μοιραστεί στο forum σωστά?

  8. #18

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    532
    Rep Power
    2627

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    Σε ποια συχνότητα είναι το bbc hd;

  9. #19

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    εγω προσωπικα,χρησιμοποιω το dreamset,αλλα και το dreamboxedit μια χαρα ειναι. θεμα συνηθειας ειναι (εμενα με βολεψε αυτο).
    δυσκολο δεν ειναι,αλλα να εισαι σιγουρος οτι δεν θα το τελειωσεις με την πρωτη (η οσο ευκολα θα υπολογισεις μολις το ξεκινησεις και μπεις στο πνευμα). χρονο-υπομονη και ορεξη θελει.
    εναλλακτικα παντως (μια και ζητας 2 δημοφηλεις δορυφορους για την ευρωπη) μπορεις να ριξεις ενα ματι και σε αλλα ετοιμα settings οπως του likra,cyrus και ενα σωρο αλλα,μηπως και καποιο σε βολεψει,η σου φανει πιο χρησιμο σαν ας πουμε βαση για να φτιαξεις εκει πανω τα δικα σου.
    το οτι μπορεις να το ανεβασεις...εννοειται οτι η δουλεια του καθενος ειναι καλοδεχουμενη και ισως να φανει χρησιμη και σε καποιον αλλο φιλο!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #20

    apostolos's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    924
    Rep Power
    154204

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    Quote Originally Posted by Serafeim Karakostas View Post
    Σε ποια συχνότητα είναι το bbc hd;
    BBC HD 13°Ε (10834 V 27500 3/4) Κλειδωμενο..

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. E2 Settings Astra 19,2°E HotBird 13,0°E
    By mehmetkarahanlı in forum Settings Enigma 2
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-18, 13:14
  2. Replies: 3
    Last Post: 11-07-16, 15:39
  3. Replies: 0
    Last Post: 01-05-16, 18:14
  4. Προβλήματα λήψης στον Hotbird
    By peri in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 61
    Last Post: 15-07-14, 22:23
  5. monoblock hotbird/astra πρόσθεση lnb για eurobird 9Α
    By harryk2 in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 3
    Last Post: 10-11-11, 23:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •