Page 6 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast
Results 51 to 60 of 77

Thread: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

  1. #51

    Απ: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

    Το ξέρω και σας ευχαρίστησα όλους παραπάνω με το μήνυμά μου!
    Όμως ένα πιο καθαρό απλό και προσεγμένο forum εσάς θα ενισχύσει, και κατ επέκταση και μας.
    Κύριε flu, χωρις καμία πρόθεση αμφισβήτησης κάντε ένα πείραμα. Κατεβάστε μέσα από το newmenu/downloads, το mgcam. Θα διαπιστώσετε ότι ανοίγει κανονικά από το manager του newmenu. Τώρα από το ιδιο downloads μενου, κατεβαστε τη νέα έκδοση mgcam 1.38. Όπως όλοι θα περιμένατε φαντάζομαι να αντικαταστήσει το παλιό. Όχι, γιατί όπως όλοι οι λίγο παλιότεροι ξέρουμε, διαφορετικές εκδόσεις συνυπάρχουν αφού τις χρησιμοποιούμε για διαφορετικά πράγματα. Τώρα δοκιμάστε να ανοίξετε το mgcam από το manager του newmenu. Θα διαπιστώσετε ότι ανοίγει το παλιό mgcam. Πηγαίντε τώρα στο blue panel/emulators. Εκεί θα διαπιστώσετε ότι μπορείτε να εκκινήσετε το mgcam 1.38 που κατεβάσατε ΜΕ ΤΟ NEW MENU. Οπότε και οι ισχυρισμοί σας δεν είναι αληθείς, και οπως φαντάζομαι θα παραδεχτείτε και σεις, δημιουργείται μια σύγχυση. Το ίδιο συμβαίνει και με το cccam αλλά σε αυτή την περίπτωση ο emulator ενεργοποιείται και από τα δύο manager. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το φάκελο που αποθηκεύονται τα αρχεία, ο οποίος μερικές φορές είναι ο ίδιος που χρησιμοποιεί το blue panel.
    Ευχαριστώ και αναπολώ τις εποχές που δεν χρειαζόταν πρόσθετο για να δουλέψουμε, αλλά ένα image τα είχε όλα, όμορφα και νοικοκυρεμένα. Το image αυτό το φοράω κύριε απλά και μόνο γιατί είναι ελληνικό. Το οποιό φυσικά είναι και καλό και κακό.

  2. #52

    nikosthe's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    206
    Rep Power
    10728

    Απ: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

    καταρχήν να πω ευχαριστώ και για την προτίμησή σου ,αλλά πολύ παραπάνω για την προσπάθεια που κάνουμε όλοι εμείς μαζί που συμμετέχουμε για να παρουσιάσουμε κάτι ωραίο-προσιτό αλλά περισσότερο λειτουργικό πανελ-ιματζ κλπ....όπως βλέπεις λοιπόν και εσύ αυτήν την στιγμή συμμετέχεις στο να παρουσιαστεί κατι ακόμη καλύτερο.....να διορθωθούν λάθη κλπ...
    βέβαια τα ....κύριε.... κλπ καλύτερα να τα αφήσουμε απέξω.....μια παρέα είμαστε όλοι.........
    τώρα στο θέμα μας.....
    για την mgcamd....i tin cccam .....δεν εχω μπροστά μου dm και βρίσκομαι στην εργασία μου-δλδ δεν έχω τον χρόνο να γράψω αλλά και να σκεφτώ κάποια πράγματα..
    όμως να σου πω ότι όλες οι softcam ανεξαρτήτου image διαβάζουν από usr/bin...apo ekei kai meta einai ta diafora script pou trexoun ta emu kai ekeina einai pou allazoun theseis....
    παμε μπροστα ολοι μαζι.........

  3. #53

    Απ: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

    Το ξέρω, το σχόλιο μου αναφέρεται στο ποστ που λέει ότι το κατεβασμένο σοφτκαμ απο το νιου μενου, παίζει μόνο στο νιου μενου.

    Και εν τέλει το πρόβλημα που τα δημιούργησε όλα αυτά παραμένει. Δεν έχει κανείς drivers για technisat aistar telestick 2? Τι διάολο, πασίγνωστο στικάκι είναι και από σοβαρή εταιρία!

    Εγώ ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα παρά μόνον ένα πόστ από την shls ότι πλέον το στικάκι υποστηρίζεται από τα dm και κάτι γενικότητες σχετικά με το chipset του στικ. Άλλος λέει ότι δουλεύει άλλος λέει οχι.

  4. #54

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Απ: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

    Quote Originally Posted by bluescreen View Post
    Το ξέρω και σας ευχαρίστησα όλους παραπάνω με το μήνυμά μου!
    Όμως ένα πιο καθαρό απλό και προσεγμένο forum εσάς θα ενισχύσει, και κατ επέκταση και μας.
    Κύριε flu, χωρις καμία πρόθεση αμφισβήτησης κάντε ένα πείραμα. Κατεβάστε μέσα από το newmenu/downloads, το mgcam. Θα διαπιστώσετε ότι ανοίγει κανονικά από το manager του newmenu. Τώρα από το ιδιο downloads μενου, κατεβαστε τη νέα έκδοση mgcam 1.38. Όπως όλοι θα περιμένατε φαντάζομαι να αντικαταστήσει το παλιό. Όχι, γιατί όπως όλοι οι λίγο παλιότεροι ξέρουμε, διαφορετικές εκδόσεις συνυπάρχουν αφού τις χρησιμοποιούμε για διαφορετικά πράγματα. Τώρα δοκιμάστε να ανοίξετε το mgcam από το manager του newmenu. Θα διαπιστώσετε ότι ανοίγει το παλιό mgcam. Πηγαίντε τώρα στο blue panel/emulators. Εκεί θα διαπιστώσετε ότι μπορείτε να εκκινήσετε το mgcam 1.38 που κατεβάσατε ΜΕ ΤΟ NEW MENU. Οπότε και οι ισχυρισμοί σας δεν είναι αληθείς, και οπως φαντάζομαι θα παραδεχτείτε και σεις, δημιουργείται μια σύγχυση. Το ίδιο συμβαίνει και με το cccam αλλά σε αυτή την περίπτωση ο emulator ενεργοποιείται και από τα δύο manager. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το φάκελο που αποθηκεύονται τα αρχεία, ο οποίος μερικές φορές είναι ο ίδιος που χρησιμοποιεί το blue panel.
    Ευχαριστώ και αναπολώ τις εποχές που δεν χρειαζόταν πρόσθετο για να δουλέψουμε, αλλά ένα image τα είχε όλα, όμορφα και νοικοκυρεμένα. Το image αυτό το φοράω κύριε απλά και μόνο γιατί είναι ελληνικό. Το οποιό φυσικά είναι και καλό και κακό.


    Δεν χρειάζεται να ευχαριστήσεις κανέναν,απλά εδώ όλοι κάνουμε το hobby μας, υποστηρίζουμε και απαντάμε σε αυτά που φτιάχνουμε όταν η οικογενειακές και επαγγελματικές υποχρεώσεις το επιτρέπουνε, όλα τα σχόλια αρνητικά η θετικά βοηθάνε να καλυτερέψουμε το forum,αυτό που δεν βοηθάει είναι η άσκοπη κριτική που δεν έχει βάση,να σχολιάζουμε κάτι αρνητικά όταν δεν το καταλαβαίνουμε η γνωρίζουμε δεν έχει νόημα.

    1)Κάθε πρόσθετο και κάθε λογισμικό έχει τρόπους λειτουργίας που πρέπει να τους καταλάβουμε και να ξέρουμε πως λειτουργούνε για να μπορούμε να πούμε αν λειτουργούνε η όχι.

    2) Κάθε αρχείο ipk με διαφορετικό όνομα που προέρχεται από διαφορετική πηγή όταν το περιεχόμενο είναι το ίδιο δεν κάνει εγκατάσταση, για αυτό δεν μπορείς να εγκαταστήσεις πχ το mgcamd από το newmenu και ταυτόχρονα από το sif panel,τα αρχεία που μπορούνε να γράφουνε πάνω στα αλλα είναι σε μορφή .tar.gz που σχεδόν δεν υπάρχουνε στο enigma2,η μονη λύση είναι να γίνει force overwrite αλλα αυτό παραβιάζει το σύστημα προσθέτοντας πακέτα, η αφαιρώντας που δεν βοηθάνε στην σωστή λειτουργία του συστήματος.

    3) Στο image που έχεις εγκαταστήσει μπορείς να δουλέψεις ένα από τα δυο emu manager που έχει,κατεβάζοντας και τα ανάλογα cam που αντιστοιχούνε σε αυτό, αλλα δεν μπορείς να τα δουλέψεις και τα δυο μαζί,γιατί δημιουργείς σύγχυση στις διαδρομές τον emu που χρησιμοποιεί το καθένα η όπως λες αν εγκαταστήσεις το mgcamd από το ένα manager δεν θα εγκατασταθεί στο άλλο γιατί τα αρχεία υπάρχουνε από διαφορετικό πακέτο


    4)Για να ενταχτούνε drivers σε ένα image πρέπει αυτοί που το φτιάχνουνε να έχουνε το απαραίτητο stick και φυσικά να υπάρχουνε και η απαραίτητη drivers, δεν γίνετε όλος ο κόσμος να έχει τα πάντα που χρησιμοποιούνται από εκατονδάδες χρηστες, και εδώ έρχεται η προσφορα όλον φτιάχνοντας διαφορα πρόσθετα αν αυτό τους είναι δυνατό ανάλογα με το υλικό που έχουνε.

    5)Το newmenu είναι προεγκατεστημένο σαν μέρος του συστήματος στα image V3 και αν το αναβαθμίσεις από τις προκαθορισμένες του επιλογές που είναι για το image δεν θα δουλεύει σωστά.

    Περνα ξανά το image, κανε τις απαραίτητες ρυθμίσεις επέλεξε ένα emumanager από το sif panel, η το newmenu που έχει αυτά που δουλεύεις και κατέβασε τα emu για αυτό από τα αντίστοιχα panel (sif panel) (Emu Manager)

    Επίσης μπορείς να δουλέψεις και τα δυο panel manager, αν κατεβάζεις από το ένα δεν πρέπει να κατεβάσεις από το άλλο το ίδιο emu, μπορείς να δουλέψεις και τα δυο panel μονο χρησιμοποιώντας διαφορετικά emu πχ στον manager του newmenu το cccam και στο sif manager το mgcamd,φυσικά πρέπει να κανεις stop στο ένα panel το emu για να κανεις start στο άλλο, και τα emu να προέρχονται από το panel που τους ανήκει.
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  5. #55

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    σχετικα με το emu,αναλογα το τι κατεβαζεις,το ενεργοποιεις και απο την αναλογη θεση.αν κατεβασεις κατι για sif panel,τοτε τρεχει μονο απο το sifpanel,αν κατεβασεις για τον emu manager του new menu,τοτε αυτο θα τρεξει μονο μεσα απο το newmenu (αντιστοιχα γινεται και με τα αλλα image η αλλα plug που εχουν manager μεσα οπως το tspanel και το GSU).δε νομιζω να χρειαζεται παραπανω αναλυση.
    Quote Originally Posted by bluescreen View Post
    Το ξέρω, το σχόλιο μου αναφέρεται στο ποστ που λέει ότι το κατεβασμένο σοφτκαμ απο το νιου μενου, παίζει μόνο στο νιου μενου.
    φιλε μου το "κυριε" δε μ αρεσει,οπως ειπε κι ο Νικος,μια παρεα ειμαστε,αν θες μπορεις να με λες Γιωργο.
    αν ξαναδιαβασεις λιγο πιο προσεκτικα αυτο που ειπα,δεν λεει σε καμια περιπτωση οτι αν κατεβασεις κατι μεσα απο το newmenu,τοτε αυτο ειναι μονο για το newmenu (αυτο που εχω με κοκκινα γραμματα).

    δες λιγο την φωτο.υπαρχουν καποιες κατηγοριες. αν κατεβασεις απο blackhole,τοτε οτι εχει εκει μεσα ενεργοποιειται μονο μεσα απο blackhole,αν κατεβασεις μεσα απο sif panel,τοτε ενεργοποιειται μονο μεσα απο sifpanel και αν κατεβασεις απο την δευτερη σειρα,τοτε αυτα ενεργοποιουνται μονο μεσα απο τον manager του newmenu. ακομα και ετσι ομως,δεν αποκλειεται καποια στιγμη,καποιος απο εμας που προσθετει κατι στο newmenu (ανθρωπος ειναι και ο οποιοσδηποτε και μπορει να εχει και αλλα στο κεφαλι του) να το εχει προσθεσει σε λαθος διαδρομη.εκει μπορει ο οποιοσδηποτε φιλος να συμβαλει,λεγοντας μας οτι κατι δεν παει καλα (οπως παλι σωστα ειπε ο Νικος).
    για το στικακι σου και παλι!απο την στιγμη που δεν δινει ετοιμους drivers η technisat,ειναι δουλεια των coders της καθε ομαδας να γραψει-διαμορφωσει drivers που να καθονται στο image.αυτο που λεει η shls ισως να απευθεινεται στα original λογισμικα της dream,η οποια ειναι βασισμενα πανω σε αυτο!παρολα αυτα εγω ψαχνοντας λιγο,βρηκα οτι στο changelog,αυτο το στικακι εχει προστεθει και στο opensif
    Code:
    Usbloader:
    
    2011-05-04 Bobsilvio <[email protected]>
    
    * Added Technisat Airstar Telestick 2 in dictionary
    
    2011-05-01 skaman <[email protected]>
    
    * Added rt61 modules as blacklisted (it's not and usb device... this is a
    workaround)
    οποτε θεωριτικα,θα επρεπε να δουλεψει (πρακτικα δεν το εχω για να δοκιμασω,αλλα δεν εχω και λογο να σε αμφισβιτισω οτι κατι δεν παει καλα).
    αυτα τα λιγα ειχα να πω!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #56

    Απ: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

    Αυτά όλα τα διάβασα και γώ, γράφτηκα και στο φορουμ του sif αλλά δεν δουλεύει τίποτα. Βρήκα drivers για το dib7000 απο την hauppauge nova και δούλεψε, οπότε όποιος έχει το ίδιο στικάκι αυτό να κάνει.

  7. #57

    Απ: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

    πως βαζουμε χειροκινητα το plugin mgcam +config ?

  8. #58

    Irte180's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΝΑΥΠΛΙΟ
    Posts
    768
    Rep Power
    36940

    Απ: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

    Μπορεις να το βρεις μεσα στο new menu.

  9. #59

    Απ: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

    μου βγαζει cannot start emulator. please check your configuration

  10. #60

    Απ: SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM800

    poa ginetai na min fenetai o dm 800 kai oi fakeloi tou sto topiko diktio.me alla image pou exo dokimasei eden einai oratos me ayto fenontai oloi oi fakeloi kanonika kai mporeis na tous sviseis.

Page 6 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 54
    Last Post: 31-05-20, 21:35
  2. Replies: 10
    Last Post: 08-12-12, 19:05
  3. SatDreamGr Image V 3.0 Extreme Edition DM500hd
    By nikosthe in forum Dm 500hd
    Replies: 8
    Last Post: 18-09-12, 22:43
  4. Replies: 55
    Last Post: 17-04-12, 20:27
  5. Replies: 7
    Last Post: 10-04-12, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •