Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20

Thread: VU+ Uno και MeoBoot

  1. #11

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: VU+ Uno και MeoBoot

    Το στικάκι του σίγουρα είναι ext, αφού ήδη το βλέπει το meoboot (το οποίο απαιτεί ext και όχι fat). Διαφορετικά, δεν θα τον άφηνε καν να μπει και να αποπειραθεί να κάνει εγκατάσταση ένα image.

    Το πρόβλημα δεν είναι στο στικάκι. Το πρόβλημα βρίσκεται στην υλοποίηση του multiboot στον Uno. Είναι πολύ "φρέσκια" δυνατότητα (μόλις με το Meoboot 1.0 προστέθηκε) και ακόμα παρουσιάζει κάποια θέματα.
    Μην το συγκρίνετε με τον Duo. Εκεί γινόταν από την αρχή. Ο Uno έχει διαφορές.

  2. #12

    Απ: VU+ Uno και MeoBoot

    Λοιπον εχω τον uno μολις μια εβδομαδα και του εχω περασει τα τελευταια images απο sifteam,vti και power of dreams σε στικακι με meoboot που εχει ηδη εγκατεστημενο το τελειο BH 1.7.2!
    Καντε πρωτα format το usb και μετα mount σε media/usb και μετα εγκατασταση το meoboot σε media/usb απο τα plugins του green panel του BH!

    Υ.Γ: Τα images τα περνατε με την καταληξη που εχουν οταν τα κατεβαζετε δηλ. ΔΕΝ τα αποσυμπιεζεται!

  3. #13

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: VU+ Uno και MeoBoot

    Quote Originally Posted by chris4 View Post
    Λοιπον εχω τον uno μολις μια εβδομαδα και του εχω περασει τα τελευταια images απο sifteam,vti και power of dreams σε στικακι με meoboot που εχει ηδη εγκατεστημενο το τελειο BH 1.7.2!
    Καντε πρωτα format το usb και μετα mount σε media/usb και μετα εγκατασταση το meoboot σε media/usb απο τα plugins του green panel του BH!

    Υ.Γ: Τα images τα περνατε με την καταληξη που εχουν οταν τα κατεβαζετε δηλ. ΔΕΝ τα αποσυμπιεζεται!
    Φίλε μου, όλα αυτά τα έχουμε πει και εδώ και σε άλλα threads.
    Έτσι και αλλιώς για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το meoboot πρέπει να έχεις initialized usb stick και φυσικά mounted. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να χρησιμοποιήσεις το meoboot. Επίσης, έρχεται preinstalled μόνο στο blackhole και δεν υπάρχει standalone έκδοση. Όσες τέτoιες κυκλοφορούν δεν προέρχονται από το δημιουργό του αλλά από τρίτες πηγές και δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα όταν πας να το χρησιμοποιήσεις πχ με Vti στη flash.

    Τα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουν κάποιοι κατά καιρούς έχουν να κάνουν με τις αλλαγές στη νέα έκδοση αλλά (κυρίως) με το γεγονός ότι η v1.0 του meoboot είναι η πρώτη που δουλεύει σωστά στον Uno και συνεπώς υπάρχουν αρκετά που θα βελτιωθούν στο μέλλον. Δεν έχουν να κάνουν με το πως εγκαταστάθηκε το meoboot αφού υπάρχει μόνο ένας τρόπος που μπορεί να γίνει αυτό.

    Στο δικό μου φλασάκι υπάρχουν 9 images αυτή τη στιγμή. Κάποια απλά για να τα δω και κάποια για ένα σωρό δοκιμές που κάνω. Εκείνα που με απασχολούν τον περισσότερο καιρό είναι τα OpenPli based που συνήθως μου κολλάνε μετά από updates...
    Γενικότερα, δεν υπάρχει κανόνας. Μόνο με δοκιμές μπορείς να δεις ποιο θα δουλέψει από φλασάκι και ποιο όχι...

  4. #14
    sakis1234567's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    GREECE
    Posts
    452
    Rep Power
    90

    Απ: VU+ Uno και MeoBoot

    γεια σας, και εγω με την σειρα μου θελω να ρωτησω τι διαφορες υπαρχουν με το να χρησιμοπειουμε διαφορετικα images? τι καινουργιο προσφερουν?

  5. #15

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: VU+ Uno και MeoBoot

    Quote Originally Posted by sakis1234567 View Post
    γεια σας, και εγω με την σειρα μου θελω να ρωτησω τι διαφορες υπαρχουν με το να χρησιμοπειουμε διαφορετικα images? τι καινουργιο προσφερουν?
    Οι διαφορές από image σε image έχουν να κάνουν με την "προσέγγιση" στο ίδιο πράγμα: το hardware!
    Το hardware είναι κοινό και άρα κοινοί είναι οι drivers και τα modules που δίνουν δυνατότητες σε αυτό. Η κάθε ομάδα όμως διαλέγει μία "πηγή" πάνω στην οποία θα βασιστεί (είτε μιλάμε για το original λογισμικό, είτε για το OpenPli και πάει λέγοντας) και πάω σε αυτή φτιάχνει ένα image που διαφοροποιείται κυρίως στις ευκολίες που παρέχει και στον τρόπο με τον οποίο αξιοποιεί τις δυνατότητες του hardware (και όχι μόνο)...

    Μοιραία λοιπόν, τα images ακολουθούν τις αναβαθμίσεις των "πηγών". Άρα, κάθε τόσο βγαίνουν νέα, (ενδεχομένως) με νέες δυνατότητες ή διορθώνοντας προβλήματα των παλαιότερων. Αν είσαι από τους χρήστες που τους αρέσει να δοκιμάζουν και ταυτόχρονα να μαθαίνουν, σίγουρα σε τρώει ένα "μικρόβιο" και δύσκολα αντιστέκεσαι στην επιθυμία να δοκιμάσεις ένα image...

    Φαντάσου λοιπόν να έπρεπε κάθε φορά να στήνεις τα πάντα από την αρχή μόνο και μόνο για να δοκιμάσεις ένα image. Το multiboot σε βοηθάει να δοκιμάσεις όσα images θέλεις απλά εγκαθιστώντας τα σε ένα μέσο (το φλασάκι είναι το καλύτερο) και επιλέγοντας στην εκκίνηση ποιο από αυτά θα χρησιμοποιήσεις. Επίσης, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με αυτό, να δοκιμάσεις ότι θέλεις (εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, "πειράματα") και να γνωρίζεις ότι σε περίπτωση που κάτι θα πάει πολύ στραβά εσύ απλά θα το σβήσεις χωρίς να επηρεαστεί ο δέκτης σου, ο οποίος πάντα θα μπορεί να ξεκινήσει από το image που έχεις εγκαταστήσει στη flash. Καλό δεν ακούγεται;

    Ωστόσο, υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί που πρέπει πάντα να θυμόμαστε, και έχουν να κάνουν με το linux αλλά και με τους drivers και τα modules: τα images που εγκαθιστώνται στο στικάκι χρησιμοποιούν linux kernel, drivers και modules από το image που βρίσκεται στη flash. Συνεπώς, αν κάτι δεν πάει καλά με τα images στο στικάκι υπάρχει η περίπτωση αυτό να οφείλεται στη διαφορετική έκδοση των παραπάνω που χρησιμοποιούνται. Άρα λοιπόν, ένα image στο στικάκι είναι καλό για δοκιμή αλλά δεν μπορείς να βασίζεται απόλυτα σε αυτό για καθημερινή χρήση αφού μπορεί να υπάρξουν προβλήματα.

    Όσον αφορά τον Uno, η δυνατότητα για multiboot προστέθηκε πρόσφατα με την έκδοση v1.0 του meoboot. Υπάρχουν ακόμα προβλήματα και ελπίζουμε να λυθούν από το δημιουργό του σε νεότερες εκδόσεις. Οπότε, να ξεκαθαρίσουμε πως όταν παρουσιάζονται προβλήματα στην εγκατάσταση ή χρήση των images στο usb stick, δύσκολα μπορεί κανείς να βρει τι φταίει και να το αποκαταστήσει. Οι ασυμβατότητες είναι ακόμα αρκετές (προσωπικά τις εντοπίζω μεταξύ original και OpenPli based images) και μόνο κάποιες δοκιμές μπορούν να δείξουν αν κάτι "παίζει" ή όχι...

    Σε κάθε περίπτωση, το multiboot δεν είναι απαραίτητο αλλά απλά χρήσιμο. Αν δεν σε ενδιαφέρει να δοκιμάζεις κάθε τρεις και λίγο κάποια images ή δεν είσαι από αυτούς (σαν τον υποφαινόμενο) που δεν λυπούνται να "γονατίσουν" ένα σύστημα δοκιμάζοντας ότι νέα ιδέα του κατέβει στο μυαλό, τότε δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολήσει. Μπορείς απλά να αφιερώσεις κάποιο χρόνο στην αρχή για να δοκιμάσεις κάποια images και στο τέλος να μείνεις με αυτό που σου "κάθεται" σαν χρήση καλύτερα. Από εκεί και πέρα, αν σε ενδιαφέρει, προχωράς σε κάποια εγκατάσταση μιας νεότερης έκδοσής του όταν αυτή βγει...

  6. #16
    sakis1234567's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    GREECE
    Posts
    452
    Rep Power
    90

    Απ: VU+ Uno και MeoBoot

    πολυ ωραιο το αρθρο, θελω να ρωτησω εγω εχω εγκαταστησει το bh και θελω να εγκαταστησω και αλλα images, εχω εγκαταστησει το multiboot-stick mount και ολα τα υπολοιπα τι πρεπει να κανω απο δω και μπρος?

  7. #17

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: VU+ Uno και MeoBoot

    Quote Originally Posted by sakis1234567 View Post
    πολυ ωραιο το αρθρο, θελω να ρωτησω εγω εχω εγκαταστησει το bh και θελω να εγκαταστησω και αλλα images, εχω εγκαταστησει το multiboot-stick mount και ολα τα υπολοιπα τι πρεπει να κανω απο δω και μπρος?
    1. Βρίσκεις το image που σε ενδιαφέρει σε μορφή zip αρχείου που προορίζεται για εγκατάσταση από usb stick.
    2. ΔΕΝ αποσυμπιέζεις το αρχείο, και το ανεβάζεις όπως είναι με ftp στο φάκελο /media/usb/MbootUpload
    3. Πηγαίνεις στο Meoboot --> Εγκατάσταση image (κόκκινο) και τα υπόλοιπα είναι εύκολα με οδηγίες στην οθόνη

    Στην οθόνη εγκατάστασης έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις να αντιγραφούν οι ρυθμίσεις του Blackhole στο νέο image.
    Ο δέκτης σου θα "παγώσει" για λίγα λεπτά και μετά θα κάνει reboot στο νέο λογισμικό.

    Αν κάτι δεν πάει καλά, είπαμε, δεν φταίει ντε και καλά ο δέκτης σου. Υπάρχουν ακόμα κάποια προβλήματα.

  8. #18
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    Απ: VU+ Uno και MeoBoot

    Quote Originally Posted by jogatore View Post
    Εχω κανει mount ενα usb stick σαν media/usb εγκατεστισα το meoboot εβαλα ενα image και περιμενω να το κανει εγκατασταση.
    Μετα απο 1 ωρα δεν εχει κανει ακομη restart........εχει μεινει σε μια κατασταση που αναφερει:
    "Meoboot : Εγκατασταση νεου image"
    και τιποτα δεν γινετε. Νεο image πουθενα....δεκτης παγωμενος και δεν κανει ουτε restart....
    και σε μενα τα ιδια μου κανει.

  9. #19

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: VU+ Uno και MeoBoot

    καποιες φορες με καποια image,μου εχει κανει και 10λεπτο.αν θες αφου ξεκινησει η διαδικασια,μπες με ftp στο meoboot/mbimages και δες αν εκει μεσα,"απλωνεται" κανονικα το image.
    μια περιπτωση ειναι να φταιει το στικακι. μια ακομα,ειναι να φταιει το ονομα (πολυ μεγαλο) και να μην γινεται η εγκατασταση. δοκιμασε πρωτα να μαζεψεις το ονομα (σβηνοντας ημερομηνιες κλπ,προσεκτικα ομως στις καταληξεις).αν οχι τοτε δοκιμασε το στικακι.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #20
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    Απ: VU+ Uno και MeoBoot

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    καποιες φορες με καποια image,μου εχει κανει και 10λεπτο.αν θες αφου ξεκινησει η διαδικασια,μπες με ftp στο meoboot/mbimages και δες αν εκει μεσα,"απλωνεται" κανονικα το image.
    μια περιπτωση ειναι να φταιει το στικακι. μια ακομα,ειναι να φταιει το ονομα (πολυ μεγαλο) και να μην γινεται η εγκατασταση. δοκιμασε πρωτα να μαζεψεις το ονομα (σβηνοντας ημερομηνιες κλπ,προσεκτικα ομως στις καταληξεις).αν οχι τοτε δοκιμασε το στικακι.
    μολις τωρα περασα το VIX και δουλεψε κανονικα.δεν ξερω τι γινεται.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Meoboot for E2 OE2.0
    By sat gr in forum Multiboot Dream E2
    Replies: 24
    Last Post: 31-03-14, 05:49
  2. meoboot
    By sakis1234567 in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 1
    Last Post: 07-02-14, 16:58
  3. MeoBoot
    By korn in forum Multiboot Dream E2
    Replies: 23
    Last Post: 24-10-12, 20:43
  4. ερωτηση meoboot
    By seran in forum Multiboot Dream E2
    Replies: 7
    Last Post: 26-06-12, 07:29
  5. MEOBOOT vu+DUO
    By korn in forum Multiboot Vu
    Replies: 0
    Last Post: 25-04-11, 19:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •